Letošnje leto je - saj mineva sto let od smrti enega najboljših slovenskih književnikov - razglašeno za Cankarjevo leto, zato je prav, da se spomnimo tudi na današnji dan, rojstni dan Ivana Cankarja. Rojen je bil 10. maja 1876 na Klancu na Vrhniki v s slamo kriti koči, kjer je danes spominska hiša.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(Mura Arhiv) V spomin na Muro in njeno dediščino
Tekstilna tovarna Mura, ki je bila desetletja paradno podjetje v regiji in je v najboljših časih zaposlovala nekaj tisoč ljudi, je svoj klavrn konec dočakala pred petnajstimi leti, ko se je začel njen stečaj. Tudi drugi poskusi oživitve nekdanjega največjega zaposlovalca daleč naokrog so spodleteli, tako se je lani s sklepom sodišča njena zgodba tudi uradno končala.
Cankar je bil osmi od dvanajstih otrok. Obiskoval je šolo na Vrhniki, nato pa v Ljubljani. Tam se je pridružil Zadrugi, dijaškemu društvu, kjer se je predstavljal z branjem raznih pesmi in kritik ter navezal stike zMurnom, sKettejemin zŽupančičem. Že v dijaških letih je napisal prve pesmi in jih objavil v revijiVrtecin revijiLjubljanski zvon. Pomaturi, ki jo je opravil leta 1896, je odšel naDunajštudirattehniko. Kmalu se je prepisal naslavistiko. Po odhodu z Dunaja je živel vSarajevu, pozneje pa se je dokončno preselil v Ljubljano.
Živel je tudi politično življenje, saj je na listisocialnodemokratske stranke kandidiral za državnegaposlanca,vendar ni bil izvoljen. Kljub temu je politično udejstvovanje nadaljeval v obliki razprav in predavanj, leta 1913 je imel v Ljubljani najbolj znano predavanje z naslovom Slovenci in Jugoslovani, v katerem se je zavzel za združitev vsehjužnih Slovanov skupno državo. Je pa nasprotoval kakršnemukoli kulturnemu ali jezikovnemu zlivanju. Po daljši bolezni je umrl vdeželni bolnici v Ljubljani.
Pokopali so ga naljubljanskih Žalahv tako imenovani Grobnici Moderne, kjer so pokopani tudi Josip Murn, Dragotin Kette in Oton Župančič.
Leta 1899 je Cankar izidal svojo prvo pesniško zbirkoErotika, v kateri je zbral mladostne ljubezenske pesmi,baladeinromance.Kmalu je pesništvo opustil in začel pisati prozo in dramatiko,povesti,novele,romane,črticein dramska besedila. V svojih delih je opozarjal na takratne politične razmere v državi. V njegovih delih prevladuje tematika posameznika v sporu z delavskim in vaškim, malomeščanskim vsakdanjikom, opazne pa so tudi številne družbenokritične ideje. Poleg umetniškega pisanja se je Cankar ukvarjal tudi s publicističnim pisanjem, kritiko in esejistiko.