vestnik

Na Goričkem odkrili novo vrsto netopirja

D. N., 5. 8. 2024
Jan Gojznikar
Nimfnega netopirja so ujeli pri mlaki v Stanjevcih. Foto Jan Gojznikar
Aktualno

Pomembno odkritje za severovzhodno Slovenijo.

Društvo varstvenih biologov Biodiva iz Kopra je organiziralo 13. študentski naravoslovni raziskovalni tabor Biocamp, tokrat na Goričkem. Udeleženci, ki so bili nastanjeni v Osnovni šoli Fokovci, so v enem tednu opravljali terensko delo na področju astronomije in botanike, spoznavali so dvoživke, kačje pastirje, metulje, plazilce, ptiče, vodni ekosistem, naravoslovno fotografijo in netopirje.

Prvič na Goričkem in v severovzhodni Sloveniji

Skupina, ki je opazovala netopirje, je v enem tednu na Goričkem in v drugih delih Prekmurja popisala najmanj štirinajst vrst netopirjev, med njimi nimfnega netopirja, kar je po besedah organizatorjev tabora po do sedaj znanih podatkih prva tovrstna najdba na Goričkem in prva v severovzhodni Sloveniji sploh.

Udeleženci tabora so nimfnega netopirja, eno redkejših in slabše poznanih vrst netopirjev v Sloveniji, ki so jo do leta 2021 zaznali le na enajstih lokacijah, ujeli pri mlaki v Stanjevcih.  

Habitat in ogroženost nimfnega netopirja

Nimfni netopir, ki se značilno zadržuje ob vodotokih v starih, gostih listnatih gozdovih, kjer lovi žuželke v gosti vegetaciji, v vodi in nad njo, je najmanjši evropski predstavnik rodu Myotis. Na videz spominja na obvodnega netopirja, vendar je veliko manjši in ima tudi manjša stopala, njegov gobec je kratek in v obraznem profilu ne izstopa.

Pri starejših primerkih ima rjava hrbtna stran rdečkast pridih, trebušna stran pa je za odtenek svetlejše rjavosive barve. Njegov habitat so dobro strukturirani in ohranjeni listopadni gozdovi, vendar vrsto močno ogroža izginjanje njenih naravnih gozdnih habitatov.

»Odkritje te vrste na območju Krajinskega parka Goričko je dodaten dokaz o visoki ohranjenosti naravnega okolja v tem delu Slovenije,« so povedali organizatorji.

netopir goricko nova-vrsta