V zadnjih dveh letih je madžarska vlada za obnovo strehe omenjene šole, vodno izolacijo kletnih prostorov, zamenjavo oken in vrat ter posodobitev osvetljave namenila 84 milijonov forintov oziroma okrog 250 tisoč evrov.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(S tribune) Norvežani so krivci za navijaško evforijo
Še sporočilo za NZS: Čeprav so Stožice razprodane, še vedno ne dihajo kot Bežigrad ali mariborski Ljudski vrt.
Slavnostni govornik, državni sekretar za cerkvene in narodnostne zadeve Urada predsednika vlade Madžarske Miklós Soltész, je med drugim izpostavil, da bi bila ta podpora lahko »trikrat ali tudi desetkrat večja, toda ne bi imela nobene vrednosti, če vi ne bi dodali duhovne vsebine in znanja.«Poleg tega je pozval starše, da se doma s svojimi otroki čim več pogovarjajo v slovenskem jeziku: »S tem dejanjem boste bogatili tako Madžarsko kot matično domovino Slovenijo. Ponosni morate biti na to, če ste Madžar, Slovenec ali pripadniki katere koli druge narodnosti.«
Martin Ropoš, predsednik Državne slovenske samouprave, ki je od leta 2012 upravljavka obeh dvojezičnih osnovnih šol v Porabju, je spomnil, da prvi podatki o šoli, takrat še evangeličanski ustanovi, izvirajo iz leta 1627. Sedanje poslopje, ki je bilo zgrajeno leta 1925, jebilo razširjeno in posodobljeno leta 1986. »Glavni cilj šole in nas kot upravljavca je ob izvajanju dvojezičnega pouka ohranjanje slovenskega jezika, narodnostnega izročila in krepitev narodnostne identitete,« je poudaril Ropoš in se zahvalil za strokovno pomoč Sloveniji.
V kulturnem programu so se šolarji predstavili s pesmijo, plesom in recitacijami. Slavnostni trak so prerezali (od leve): generalna konzulka Republike Slovenije v Monoštru Metka Lajnšček, Martin Ropoš, ravnateljica šole Ildikó Dončec Treiber, Miklós Soltész in zagovornica Slovencev v madžarskem parlamentu Erika Köleš Kiss.