Kot je povedal umetnostni zgodovinar Atilla Pisnjak, je italijanski slikar, grafik, kipar in literat Giorgio de Chirico (1888–1978) eden najpomembnejših ustvarjalcev umetniških gibanj z začetka 20. stoletja. Povezujejo ga z metafizično umetnostjo, saj ni bil le ustanovitelj gibanja, ampak tudi njegov najvidnejši predstavnik. »De Chirico je svojo prvo metafizično sliko ustvaril že leta 1910. Imel je velik vpliv na sodobnike, predvsem na nadrealiste, ki so v njem videli svojega predhodnika in največjega vzornika.«
Preberite še
Odpri v novem zavihku(KAVČ #15) Nika Kovač: "Redko sem očarana, doma so me učili, da moram biti kritična – še posebej do politikov"
Sociologinja, antropologinja in vodja Inštituta 8. marec je postala sinonim za gibanja, ki spreminjajo družbo – od pravic žensk in enakopravnosti do pitne vode, medijske svobode in volilne participacije.
Pričujoča razstava, ki jo je galeriji posodil Daniele Brandani iz Bologne, prikazuje dela iz umetnikovega zadnjega ustvarjalnega obdobja, od leta 1968 pa do njegove smrti. Gre za dela, ko so se v njegovo umetnost postopoma vračali motivi in slogovne prvine, s katerimi je zaslovel na začetku stoletja in na začetku ustvarjalne poti. Nekaj del je tudi iz prejšnjih obdobij, zato razstava omogoča tudi vpogled v njegov celotni opus.
Veseli me, da lahko dela de Chirica iz naše umetniške zbirke prvič predstavimo v Sloveniji, je povedal lastnik Brandani, ki je zbirko umetniških del podedoval po očetu. Njegov oče se je z umetnikom osebno poznal ter se preučevanju njegovih del podrobneje in strastno posvečal. Umetnost je univerzalen jezik, s tem, da bodo dela Giorgija de Chirica razstavljena na lendavskem gradu pa bodo dostopna mnogim ljubiteljem likovne umetnosti.
Razstave iz ciklov Velikani svetovne likovne umetnosti, ki jih gosti Galerija-Muzej Lendava na lendavskem gradu, so velikega pomena, je poudaril podžupan Občine Lendava Ivan Koncut. Razložil je, da si lahko s tem tako občani kot drugi obiskovalci tu ogledajo dela svetovno znanih likovnih umetnikov, da se na tak način lepota likovne umetnosti približa otrokom, poleg tega pa prispeva k razvoju kulturnega turizma.