V Mačkovcih, v prostorih Panvitine vinske kleti Marof, so se zbrali direktorji in predsedniki uprav največjih pomurskih kmetijsko-živilskih podjetij. Od Panvite, Mlinopeka, Paradajza in Radenske, do Šunkarne Kodile in družbe Osem. Udeležence srečanja sta pozdravila Robert Grah, direktor Pomurske gospodarske zbornice (PGZ) in Tatjana Zagorc, direktorica Zbornice kmetijskih in živilskih podjetij pri Gospodarski zbornici Slovenije.
Zadnji kazalniki so spodbudni - Pomurje je na tretjem mestu po številu kmetijskih podjetij v državi, a na prvem po številu zaposlenih, ravno tako je regija vodilna po ustvarjenih čistih prihodkih in dodani vrednosti kmetijskih podjetij. Po številu živilskih podjetij je regija v sredini, kazalniki pa v zadnjih letih rastejo kar se tiče zaposlenih, prihodkov in izvoza.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(V premislek) Pomembno je, kako živimo zdaj - ker za jutri nihče ne jamči
Kako je pravično, da nas trenutek slabosti, morda niti ne naš, stane vsega?
Poslovno srečanje so izkoristili za pogovor o najaktualnejših izziv v sektorju, ki ga tarejo predvsem visoke cene repromaterialov, otežene dobave in podražitve energentov. Direktorica krovne zbornice je poudarila, da morajo zaradi vseh teh dejavnikov biti tudi cene končnih izdelkov višje in obenem spomnila na potrebo po kavcijskem sistemu za embalažo. Direktor PGZ pa je omenil prizadevanje za večjo uporabo geotermije in gradnjo namakalnih sistemov, napovedal pa je tudi programe na področju izobraževanja in izpostavil potrebo po živilskih programih.
Osrednji pogovor je potekal v obliki posveta, ki ga je povezoval Goran Novković, izvršni direktor Kluba slovenskih podjetnikov, na katerem so sodelovali tudi podjetniki, ki delujejo na drugih področjih. V debati so tako sodelovali Martin Lah (Radenska), Branko Virag (Panvita), Janez Janko Kodila (Šunkarna Kodila), Kristjan Magdič, (Paradajz) Aleš Puklavec (Virsk) in Metod Grah (Terme Vivat).
V zanimivi debati so se dotaknili težav, s katerimi se soočajo pri svojem poslovanju, ki jih je ustvarila vojna v Ukrajini, in se v sklepni misli usmerili v prihodnost. Strinjali so se, da se krize, v pravem pomenu besede, še ne čuti, ampak zagotovo je na vidiku, toda, da je ta lahko s poslovnega vidika tudi priložnost.
Naknadno se je debati pridružila tudi Sabina Sobočan, direktorica podjetja Varis Lendava, ki je spregovorila o zmanjševanju deleža žensk na vodstvenih položajih. Na to temo je bila nedavno celo na povabilo francoskega predsednika Emmanuela Macrona udeleženka srečanae evropskih poslovnih voditeljic iz držav članic EU v Francijo. Kot je dejala, sama sicer ne podpira uzakonitve ženskih kvot kot načina za povečanje žensk na vodstvenih položajih. "Ne strinjam se, da ženska napreduje samo zato, ker je ženska, ampak če ima kompetence in znanje ter se s svojim znanjem dokaže," je poudarila.