Problematika s potokom Črnec še zdaleč ni končana. Po več inšpekcijskih pregledih, aktivnostih obeh vpletenih občin, pa vse do policijske preiskave, v kateri so pomurski policisti evidentirali kaznivo dejanje obremenjevanje in uničevanje okolja, se je črenšovska občina za pomoč obrnila tudi na državo.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuLelosi obuja duh Mure: V soboškem proizvodnem obratu se obeta več kot 100 novih zaposlitev
Hitro rastoče kamniško podjetje del proizvodnje iz Kitajske seli v kompleks nekdanjega tekstilnega giganta v Murski Soboti.
Zastarela čistilna naprava onesnaževala že dalj časa
Kot so v občini pred dnevi pojasnili, je čistilna naprava v Trnju že dalj časa zaradi neustrezne tehnologije čiščenja in dotrajanosti onesnaževala okolje zaradi previsoke vsebnosti amonijevih spojin. Na to naj bi že več let opozarjal tudi Inšpektorat RS za okolje in občino pozval k rekonstrukciji problematične čistilne naprave. Gre seveda za zajeten projekt, občina pa je že pred tem uspešno sanirala čistilno napravo Bistrica, zato se je rekonstrukcije v Trnju lotila po fazah.
"Rekonstrukcija čistilne naprave poteka skladno z gradbenim dovoljenjem. Dela potekajo po pospešeni čarovnici, ki je bila določena, da se dosežejo roki za dokončanje biološkega reaktorja in vzpostavitev biološkega čiščenja, ki jih je z odločbo določil inšpektor,"pojasnjuje Vera Markoja, županja občine Črenšovci, ki dodaja, da je trenutno izpuščanje komunalne vode povsem zaustavljeno in le to odvažajo v beltinsko občino. S tem so povezani tudi dodatni stroški. V Črenšovcih pričakujejo, da bi že ta teden lahko vzpostavili stanje, ko bi obstajala možnost zadrževanja komunalne odpadne vode v bazenu lastne čistilne naprave.
Na velikopolanski strani prečiščujejo potok, minister na dopustu
Veliko preglavic je onesnaženost Črnca povzročila tudi sosednji občini Velika Polana, kjer so bili zaskrbljeni, da bi bil ogrožen tudi njihov vodni vir in celo vodno zajetje Gaberje. Pred dnevi so tako postavili tudi več nasipov na potoku, da bi na njihovo stran pritekala le prečiščena voda. Damijana Jaklina, župana občine Velika Polana, za dodatna pojasnila nismo uspeli priklicati na telefon.
Županja Markoja se je sicer za pomoč pri sanaciji potoka obrnila tudi na ministra za okolje Andreja Vizjaka, a na ministrstvu zaenkrat molčijo. Na naša novinarska vprašanja, povezana s pričakovano pomočjo, pa so na ministrstvu odgovorili, da naj jih ponovno posredujemo konec meseca, saj so pristojni na dopustu.