8. in 21. marec sta nekaj posebnega. Takrat praznujemo dan žena, dan poezije in začetek pomladi. To je tudi čas, ki ga Osnovna šola Kapela posveti svoji najznamenitejši občanki, Ljudmili Poljanec.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuOb Copekovem mlinu nastajajo turistični objekti: gostje bodo obdani z naravo in povezani z običaji
Občina Velika Polana ob Copekovem mlinu pripravlja tematski poti ter ureja objekte, s katerimi bo razširila turistično ponudbo. V Mali Polani smo se po občinskih zemljiščih sprehodili z županom Damijanom Jaklinom, ki nam je predstavil, kakšne načrte imajo in kdaj bodo pridobitve dostopne gostom.
Ljudmila Poljanec – Nataša je bila priznana borka za ženske pravice in pesnica, ki je ustvarila venec globoko čustvenih pesmi. Na šoli je pustila velik pečat, saj jo je najprej obiskovala kot učenka, nato pa je vrsto let delovala kot učiteljica. V spomin na njeno udejstvovanje, na šoli izvajajo več dejavnosti.
Živela je v času nove romantike oziroma slovenske moderne, ki je bila prežeta z revolucionarnimi težnjami. Značilnost tega revolucionarnega obdobja sta bila dekadenca s svojim individualizmom in simbolizem z nejasnimi in dvoumnimi podobami. Prevladovalo je mračno razpoloženje, ki so ga ljudje razbijali z zatekanjem k naravi in kazanjem svojih čustev. Ljudmila je svoja čustva prelila na papir in ustvarila pesmi, od katerih so nekatere celo ponarodele. Seveda pa umetnicam in zagovornicam ženskih pravic v tistem času ni bilo z rožicami postlano, kar je Ljudmila občutila tudi na svoji koži. To jo je zaznamovalo za vse življenje, nas pa je prikrajšalo za marsikatero njeno pesem, saj je zaradi javnega ponižanja in neprimernih kritik prenehala javno ustvarjati in tako počasi utonila v pozabo.
Na Osnovni šoli Kapela želijo spet obuditi njeno ime, zato v ta namen izvajajo več dejavnosti s katerimi učenci spoznavajo njeno življenje in ustvarjanje. Vsak razred posebej ob obisku knjižnice obravnava izbrano Ljudmilino poezijo. V pesmih išče prevladujoče motive, ki jih potem poveže s sedanjostjo in o njih kritično razmišlja. Najmlajši najraje debatirajo o motivih iz narave, starejši učenci pa o domovinski in ljubezenski temi. Ob tem nastajajo tudi izdelki, ki jih potem združijo in organizirajo razstavo, ki je neki vrhunec zgodbe, umeščene v času in prostoru.
Ob tem si radi zavrtijo njeni ponarodeli pesmi Tam na vrtni gredi in Ko so fantje proti vasi šli, za kateri mnogi niti ne vedo, kdo je avtor, izvaja ju namreč veliko narodno zabavnih ansamblov. Zanimivi sta predvsem starejšemu občinstvu, vseeno pa jima radi prisluhnejo tudi mlajši poslušalci.