Učitelj slovenskega jezika Nino Gumilar je tisti, ki je od svoje predhodnice »podedoval« nalogo – vodenje zanimivega projekta, Maratona poezije: »Že tretje leto naša šola pripravlja državno tekmovanje v pisanju poezije, gre za unikatno zadevo, ki je nima prav nihče drug v Sloveniji. Učenci dobijo temo in imajo 24 ur časa, da v skupni dokument na spletu napišejo pesem. Vsaka šola, ki se odloči, da bo sodelovala, mora pripraviti šolsko tekmovanje, to je po navadi februarja, potem pa dva najboljša avtorja prideta na to, državno tekmovanje.«
Odranska šola Maraton poezije pripravlja že tretje leto, letos se je v poetični tek vključilo 25 šol in torej 50 šolskih pesnikov. Komisija vse pesmi nato prebere in podeli priznanja: zlata in srebrna, ostali vsi sodelujoči dobijo bronasta. Letos so dali pesnikom in pesnicam temo, vezano na čas – sto let združitve Prekmurja in matice ter 200 let smrti prvega slovenskega pesnika, Valentina Vodnika. In na to temo so zlata priznanja prejele tri pesnice: Brina Fartelj z Osnovne šole Puconci, Eva Kavaš z OŠ Miška Kranjca Velika Polana ter Dominika Zupan z OŠ narodnega heroja Rajka Hrastnik. Srebrna priznanja je komisija podelila Luciji Adam z OŠ Dušana Flisa s Hoč, Karin Bračič OŠ Vavta vas, Juretu Palčniku z OŠ Antona Aškerca Rimske Toplice, Vidi Kralj z OŠ Orehek Kranj ter Evi Tibaut z OŠ II Murska Sobota.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuVirs postal partner prvega na svetu
Podjetje Virs sodi med pet najresnejših ponudnikov aplikacij za lasersko varjenje v Evropi.
Idejni oče poetičnega Maratona je ravnatelj OŠ Odranci, Andrej Kociper: »Tekmovanje je na naše veselje zalo dobro sprejeto med slovenskimi šolami. Izjemen interes učencev za pisanje poezije nas navdaja z upanjem, da se bo materni jezik ohranjal in razvijal še naprej. Veseli smo tolikšnega odziva, saj tovrstnega tekmovanja v svetu še nismo zasledili, kljub tehnološki razvitosti večine držav.«
Nino Gumilar pa je poln idej za že prihodnji maraton, drugo leto: »Razmišljal sem, da bi bilo odlično vključiti tudi šole izven trenutnih naših meja, torej šole iz zamejstva in da bi Maratonu poezije dali mednarodno noto.«
Svetovni dan knjige sicer obeležujemo 23. aprila, Slovenija pa je ena redkih držav, ki je dan knjige raztegnila na cel teden. Namen dneva knjige je promovirati branje, pa tudi založništvo in opozarjati na zaščito intelektualne lastnine, ta poseben praznik pa poznajo v več kot sto državah po svetu. Ponekod tako, da si ob tem dnevu podarjajo knjige, pa tudi knjigo in cvet.