Tudi na okrožnem sodišču v Murski Soboti se vrstijo obravnave tujih državljanov, ki jim sodijo po 308. členu kazenskega zakonika (KZ) zaradi nedovoljenega prehajanja državne meje. Sem spadajo tako tisti, ki nezakonito vstopijo v našo državo, kot tisti, ki se ukvarjajo s tem, da tujce, ki nimajo dovoljenja za vstop, spravljajo k nam in s tem dejanjem celo služijo oziroma pridobivajo nesorazmerno premoženjsko korist. Za dejanje, ko nekdo pomaga tujcem pri nedovoljenem vstopu na naše ozemlje in pri tem celo ogrozi njihovo življenje, kazenski zakonik predpisuje kazen od enega do osmih let zapora in denarno kazen.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuTi glasbeniki bodo decembra nastopali ob soboškem drsališču
Nastopil bo tudi zmagovalec festivala Melodij morje in sonce.
Med letos aretiranimi tihotapci v Sloveniji so po podatkih sektorja mejne policije pri Generalni policijski upravi (GPU) v izraziti večini tujci – predvsem Ukrajinci, Romuni, Gruzijci, Turki in Poljaki. Praktično vsi zaradi begosumnosti končajo v priporu, to pa se že nekaj časa izraža v prenatrpanih zaporih in še dodatni obremenjenosti kazenskih oddelkov sodišč, ki morajo priporne zadeve obravnavati prednostno.
Na Okrožnem sodišču Murska Sobota so tako po podatkih začasnega predsednika Branka Palatina letos do 1. oktobra (s)procesirali 12 obtožencev, medtem ko je bilo lani po 308. členu KZ obravnavanih 31 oseb. Palatin pri tem še poudari, da so na sodišču zaradi obravnavanja tovrstnih kaznivih dejanj zelo obremenjeni tako kadrovsko kot finančno. Zelo se jim zvišujejo tudi stroški postopkov zaradi plačila tolmačev, od januarja 2023 do oktobra letos so stroški, ki jih je pokril državni proračun, znašali 258.634 evrov.
Ustanovili posebno skupino
V obdobju do 31. avgusta sta bila v Sloveniji obravnavana 32.002 nedovoljena vstopa v državo, kažejo podatki sektorja mejne policije pri GPU. V enakem obdobju lani jih je bilo 36.140. Letos so bili kot migranti najpogosteje obravnavani državljani Sirije, Afganistana in Turčije. Največ nedovoljenih vstopov je obravnavala Policijska uprava (PU) Novo mesto, kar 84,5 odstotka vseh. V soboški PU so do konca avgusta obravnavali 218 nedovoljenih vstopov na območje PU, lani v enakem obdobju 527.
Na območju PU Murska Sobota sta se v zadnjem obdobju zgodila dva odmevna primera. V Mostju je bilo nedavno prijetih sedem tujcev, ki so v Pomurje vstopili na nedovoljen način iz Madžarske. Vsi so med postopkom zaprosili za mednarodno zaščito in so bili po končanem postopku prepeljani v azilni dom. Pred 14 dnevi pa so občani policistom sporočili, da so prek zelene meje na območju Šprinca v državo vstopila tri vozila. Policisti so jih ustavili v Ljutomeru in ugotovili, da so v njih tujci, ki ne izpolnjujejo pogojev za vstop. Na kraju so bili prijeti tudi trije moški, ki so tujim državljanom pri nedovoljenem prehodu pomagali kot vozniki.
V PU Murska Sobota so sicer že leta 2020 ustanovili posebno skupino za potrebe preprečevanja nezakonitih prehodov meje. Policisti te skupine, ki službujejo na sedežu policijske enote za izravnalne ukrepe v Dolgi vasi, so posebej izurjeni za mejno problematiko, med drugim so službovali v misijah pod okriljem Evropske agencije za mejno in obalno stražo (Frontex), v sektorju kriminalistične policije tukajšnje PU pa primere nezakonitih prehodov preiskujejo pripadniki oddelka za organizirano kriminaliteto.