Pomgrad je zgodba družin Ravnič, Horvat in Polanič, z večinskim lastništvom družine Polanič. Podjetje s sedežem v Murski Soboti deluje na širšem področju gradbenih storitev v Sloveniji in na Hrvaškem, kjer upravlja dve hčerinski družbi. Njihova specializacija so obsežni infrastrukturni in gradbeni projekti, ki temeljijo na inovacijah in trajnostnem pristopu. Pomurski gradbeni velikan je sinonim za kakovostno in pravočasno izvedbo projektov, ki prispevajo k dolgoročnemu razvoju regije. »Pomgrad je prisoten povsod, kjer se gradi pomembna državna infrastruktura. Naši strokovnjaki so usposobljeni za najzahtevnejše projekte,« poudarja predsednik uprave Iztok Polanič. To se tudi jasno vidi v udeležbi pri ključnih projektih, tako javnih kot zasebnih, po celotni Sloveniji, še posebej pa na pomurskem območju, kjer jih lahko opazimo v skoraj vsaki občini. Pomgrad gradi ceste, mostove in zgradbe, ki bodo še leta služili prebivalcem in gospodarstvu Pomurja. Kljub temu da je bil volumen podpisanih pogodb v minulem letu manjši od tistega v letu prej, je bilo leto 2023 za pomursko gradbeno podjetje rekordno. Dosegli so skoraj 120 milijonov evrov prihodkov, kar je 20-odstotna rast v primerjavi z letom prej, dobiček podjetja pa je poskočil za 80 odstotkov na več kot štiri milijone evrov. »Dosegli smo 11 milijonov EBITDA na ravni skupine, izboljšali vse ključne kazalnike, skupina je praktično nezadolžena, ob tem pa smo v obdobju zadnjih štirih let korigirali plače v povprečju za 27 odstotkov in letos za dodatne štiri odstotke,« zadovoljno pove Polanič. Rekordna realizacija in dobiček sta bila, kot navaja predsednik uprave, mogoča, ker so v leto 2023 vstopili s polno knjigo naročil in hkrati realizirali zahtevke iz naslova prilagoditve cen zaradi podražitev.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuStorilci vlomili v poslovni prostor, policisti odkrili ukradeno vozilo
Pomurski policisti so v preteklem dnevu obravnavali šest prometnih nesreč z materialno škodo, sedem kaznivih dejanj, tri kršitve javnega reda in miru, tri povoženja divjadi, delovno nezgodo ter dve poškodbi vozil na parkiriščih.
Pred vrati rekorden investicijski cikel
Lani so bili uspešni pri projektih v skupnem obsegu 108 milijonov evrov, med največjimi naročniki njihovih storitev v letu 2023 najdemo Družbo za avtoceste Republike Slovenije, Petrol, Eurospin, Terme Krka, Hrvatske ceste in tudi Javni stanovanjski sklad Mestne občine Murska Sobota. Pomgrad je tako prisoten pri večjih cestnih projektih na domačem trgu, kot je denimo gradnja severnega dela tretje razvojne osi, kakor tudi vse močneje na Hrvaškem. Polanič poudarja, da je Hrvaška trenutno v investicijski ekspanziji, kar se cestnega področja tiče. Pomurski gradbeni velikan je pomemben akter tudi pri drugih infrastrukturnih projektih, med drugim sodeluje pri izvedbi geotehničnih del za odlagališče radioaktivnih odpadkov pri Jedrski elektrarni Krško, ravno tako je vodilni partner pri gradnji novega Lekovega centra za proizvodnjo podobnih bioloških zdravil v Lendavi, pri čemer gre za eno od največjih zasebnih investicij v zgodovini države. Prisoten je tudi pri številnih lokalnih investicijah, kjer je ključen partner za razvoj Pomurja. V Murski Soboti gradi stanovanjski objekt Zeleni dvor, ki bo zagotovil nove bivalne površine za prebivalce mesta, h koncu pa gre tudi projekt preureditve prostorov nekdanje ekonomske šole v neprofitna stanovanja, kar je del širših prizadevanj občine za izboljšanje stanovanjskih razmer v soboški občini. Pomgrad se ob izvedbi projektov usmerja tudi na lastno rast in razvoj. Vsako leto za investicije nameni od štiri do pet milijonov evrov, pri čemer so sredstva usmerjena v posodobitev gradbene opreme, digitalizacijo in razvoj novih tehnologij. Tako se povečujejo konkurenčnost podjetja, kakovost storitev in hitrost izvedbe projektov.
Trenutno so sredi izdelave načrtov za obdobje 2025–2027. »Ker je naša knjiga naročil za prihajajoče leto že sedaj relativno dobro zasedena s projekti, kjer v ospredje prihaja specializacija znanja, bi lahko govorili o rekordnem investicijskem ciklusu,« pravi prvi mož pomurskega gradbinca. Leto 2023 ni minilo brez izzivov. Kot v celotnem gradbenem sektorju so tudi pri Pomgradu občutili stagnacijo na področju gradnje stavb, kar je vplivalo na prelaganje nekaterih projektov. Kljub tem izzivom pa je pozitivno, da so se razmere na trgu surovin in materialov umirile. Stroški materialov, ki so v preteklih letih skokovito naraščali, so se stabilizirali, večjih težav ni bilo niti z dobavnimi roki, kar omogoča bolj predvidljivo in učinkovito izvajanje projektov. Težave s surovinami bi se z zaprtjem edine cementarne pri nas poglobile, toda pri Pomgradu ostajajo proaktivni v iskanju rešitev, ki bodo omogočile nemoteno delovanje tudi v prihodnje. So se pa, kot poudarjajo pri gradbincu, lani še naprej srečevali z veliko zasedenostjo podizvajalcev.
Zanesljiv partner, ki je vpet v lokalno okolje
Pomurski gradbeni velikan se zaveda pomena razvoja svojih zaposlenih. Trenutno zaposluje 786 sodelavcev, od tega večino v Sloveniji, nekaj pa tudi na Hrvaškem. Pomemben del dolgoročne strategije podjetja je vlaganje v izobraževanje zaposlenih, kar izvajajo prek Pomgradove akademije, kjer v modernih učilnicah na 300 kvadratnih metrih površine izvajajo teoretična in praktična izobraževanja za svoje zaposlene. »Poklic gradbenika je danes vse bolj zahteven, zato želimo z akademijo zagotavljati stalno nadgradnjo znanja in veščin naših kadrov,« pravi šef pomurskega gradbinca. Podjetje je tudi družbeno odgovorno, saj prek fundacije Marof zagotavlja štipendije za študente tehničnih in inženirskih poklicev ter podpira različne družbeno odgovorne projekte. Poleg tega aktivno sodeluje pri financiranju šolskih potrebščin za otroke in podpira lokalne športne ter kulturne prireditve. V letu 2023 so za tovrstne projekte namenili več kot 250.000 evrov, kar potrjuje njihovo zavezanost k vračanju v lokalno okolje in podpori skupnosti.
Pomgrad že skoraj 80 let, okrogla obletnica bo v letu 2026, uspešno gradi prihodnost Slovenije in regije. Njihovi projekti so temeljni gradniki razvoja nacionalne infrastrukture, pri čemer njihov doprinos vključuje tako gradnjo prometnih povezav kot tudi sodelovanje pri največjih zasebnih investicijah v zgodovini države, kot je Lekov objekt v Lendavi. »Ni vse tako črno v gradbeništvu, kot to mnogi skušajo prikazati, vsekakor pa poklic ni enostaven. Če je možno pretekli rezultat ponoviti ali celo preseči, bo pokazal čas. Ekipa je tega vsekakor sposobna,« je prepričan prvi mož Pomgrada. Pomursko gradbeno podjetje ostaja zanesljiv partner pri vseh večjih gradbenih projektih v državi in s svojimi vlaganji v tehnologijo, kadre in inovacije postavlja trdne temelje za še svetlejšo prihodnost. Njihova zavezanost k trajnosti, kakovosti in družbeni odgovornosti pa jih upravičeno vseskozi uvršča med najpomembnejša podjetja ne le v Pomurju, ampak v celotni Sloveniji.