Po objavi rezultatov javnega razpisa za sofinanciranje selekcijskih in interesnih šolskih tekmovanj za aktualno šolsko leto je završalo. Nekateri prijavitelji niso izpolnjevali pogojev in tako niso upravičeni do sofinanciranja tekmovanj, tako bodo morali za udeležbo učencev na nekaterih tekmovanjih stroške poravnati udeleženci sami ali njihove šole. Eden tistih prijaviteljev, ki niso bili uspešni na razpisu za vsa tekmovanja, je Zveza za tehnično kulturo Slovenije (ZOTKS).
Preberite še
Odpri v novem zavihku(KAVČ #15) Nika Kovač: "Redko sem očarana, doma so me učili, da moram biti kritična – še posebej do politikov"
Sociologinja, antropologinja in vodja Inštituta 8. marec je postala sinonim za gibanja, ki spreminjajo družbo – od pravic žensk in enakopravnosti do pitne vode, medijske svobode in volilne participacije.
Pomotoma poslali stare
Kaj je šlo narobe, da zveza letos ni prejela potrebnih sredstev, smo preverili pri njih. Aljoša Seljak, vodja projektov tekmovanj v znanju in modelarstvu ter vodja komuniciranja pri zvezi, je odgovoril, da vloge po pogojih javnega razpisa niso izpolnjevale pogoja o objavi uradnih rezultatov, saj so imeli v starih pravilnikih, ki so jih pomotoma poslali na ministrstvo za vzgojo in izobraževanje (MVI), naveden napačen rok za objavo uradnih rezultatov. »Glede na pogoje ministrstva je uradne rezultate treba objaviti najkasneje v 14 dneh po izvedbi tekmovanja, mi pa smo imeli napisano najpozneje v 14 dneh po izvedbi tekmovanja. Za ministrstvo je bila tudi sporna določba v naših pravilnikih, da za tekmovanja lahko pobiramo prijavnino/kotizacijo. Pri selekcijskih tekmovanjih prijavnine nismo pobirali, saj jo glede na pogoje ministrstva niti ne smemo,« je pojasnil. Postavili so namreč novo spletno stran in nanjo pomotoma naložili stare pravilnike, te pa poslali na ministrstvo. »Veljavne pravilnike ministrstvo pozna, saj smo jih priložili k predhodnemu razpisu,« je dodal.
ZOTKS v kategoriji osnovnih šol na razpisu ni bila uspešna za tekmovanja iz logike za 8. in 9. razred, iz konstruktorstva in tehnologije obdelav, iz znanja kemije in znanja programiranja za učence. V srednješolski kategoriji pa za tekmovanja iz znanja kemije, logike, biologije in programiranja. Prav tako pogojev niso izpolnili za pet tekmovanj v skupini interesnih tekmovanj. Kot pravijo v zvezi, so za tri interesna tekmovanja na razpisu prejeli štiri tisoč evrov, a da to še zdaleč ne zadošča za pokrivanje stroškov. »V preteklem šolskem letu smo za ta tri tekmovanja od MVI prejeli 14 tisoč evrov. Tudi ta znesek nikakor ne zadošča za pokrivanje stroškov. Drugače pa smo v lanskem šolskem letu pridobili pozitivne odločbe za naša tekmovanja v vrednosti 103 tisoč evrov.« Seljak je pri tem dodal, da če upoštevajo vse stroške, ki zadevajo šolska, regijska, državna tekmovanja in tudi udeležbo mladih na mednarodnih tekmovanjih ter tudi priprave in celotno organizacijo za mednarodna tekmovanja, je delež prejetih sredstev lani ocenjen na manj kot polovico vseh stroškov, ki skozi šolsko leto nastanejo.
Tri niso podpisale
ZOTKS naj bi se odločila, da bo za tekmovanja pobirala kotizacijo v višini štirih evrov in da se lahko šole odločijo, ali bodo to plačali udeleženci ali šola. Seljak poudarja, da so do uvedbe delitve na interesna in selekcijska tekmovanja različni organizatorji tekmovanj iz znanj pobirali kotizacijo in še vedno jo. Sami v zadnjih treh šolskih letih tega niso počeli, bili so tudi uspešni na razpisu z večino tekmovanj. Kljub temu pridobljena sredstva niso zadoščala za pripravo in izvedbo. »Če je tekmovanje selekcijsko in sofinancirano s sredstvi ministrstva, kotizacije niti ne smemo pobirati. Še posebej pa ne stroškov udeležbe mladih na evropskih/mednarodnih olimpijadah, ki so hkrati pogoj za pridobitev sredstev za selekcijska tekmovanja. Vsekakor razpisi za ta tekmovanja s strani države niso urejeni in je skoraj celotno stroškovno breme posameznega evropskega/mednarodnega tekmovanja na strani organizatorja,« je dejal.
Poudaril je še, da je odločitev za sodelovanja na tekmovanjih v rokah učencev ali dijakov ter njihovih staršev. Si pa želijo, da so tekmovanja dostopna vsem, in nekatere šole imajo za te dejavnosti formirane posebne sklade, iz katerih poravnajo ta strošek, druge pa ta strošek pobirajo od staršev. Kako bodo šole to uredile sedaj, nimajo veliko povratnih informacij, so nam pa sporočili nekaj podrobnosti o pomurskih šolah. »Učenci in dijaki iz občin, ki sofinancirajo regionalni center s sedežem v Murski Soboti, bodo oproščeni kotizacije, zato bo pokritje stroška breme centra iz naslova sredstev, ki jih dobi.« Preostali pa bodo deležni enake obravnave kot drugi učenci in dijaki po Sloveniji.
Kot nam je povedala vodja regionalnega centra Darja Kozar Balek, so doslej podpis aneksa odklonili v občinah Apače, Radenci in Sveti Jurij ob Ščavnici. Prvi dve že več let ne sofinancirata dejavnosti, tretja pa je tokrat na novo. Pod vprašajem je po besedah sogovornice tudi radgonska občina, medtem ko so preostale naklonjene. Višina sofinanciranja je odvisna od števila prebivalcev v občini, računa pa se 50 centov po prebivalcu. Tako denimo Občina Hodoš plača okoli 180 evrov, medtem ko Mestna občina Murska Sobota dobrih devet tisočakov.
Kako je s štipendijami
Večina tekmovanj pod okriljem ZOTKS še vedno izpolnjuje pogoje za pridobitev Zoisove štipendije, je poudaril Aljoša Seljak. Kajti pravilniki določajo, da je pogoj o javnem sofinanciranju tekmovanja izpolnjen tudi, če je bilo tekmovanje iz javnih sredstev sofinancirano v zadnjih treh letih. »To pomeni, da se bodo dosežki na tekmovanjih pod našim okriljem normalno upoštevali pri pridobivanju Zoisovih štipendij.«