vestnik

Naravni načini za zaščito zelenjavnega vrta pred škodljivci

Vsebino omogoča Spletnik, 7. 8. 2024
Arhiv naročnika
Naravni načini za zaščito zelenjavnega vrta pred škodljivci.
Aktualno

Za ljubitelje vrtnarjenja ni večjega zadovoljstva kot obiranje sveže pridelane zelenjave. Vendar pa lahko ves trud in skrb hitro uničijo nezaželeni škodljivci, ki se zlahka naselijo v vaš zelenjavni vrt. Kemični pesticidi so ena možnost, vendar mnogi vrtnarji iščejo bolj naravne in okolju prijazne rešitve za zaščito svojih pridelkov. Predstavljamo različne naravne metode, ki vam bodo pomagale ohraniti vaš zelenjavni vrt zdrav in produktiven, brez škodljivih kemikalij.

Ko posadimo rastline na prosto ali iz semen zrastejo sadike, se pravo delo na vrtu šele začne. Poleg rednega zalivanja in oskrbe vrtnin s hranili, nikakor ne pozabite tudi na ustrezno zaščito rastlin pred škodljivci.

Če dobro opazujete rastline v vašem zelenjavnem vrtu, boste hitro opazili, da škodljivci raje napadajo oslabele rastline. Najprej poskrbite za redno zalivanje in gnojenje, s čimer boste povečali tudi njihovo odpornost.

Če pa so vaš zelenjavni vrt že napadli neprijetni škodljivci, potem vam ne preostane drugega, kot da se z njimi učinkovito spopadete.

Zaščita zelenjavnega vrta je odvisna od vrste škodljivca

Za zaščito rastlin je na voljo ogromno insekticidov, ki pa niso škodljivi samo za škodljivce, ampak tudi za naše zdravje. Zato je v takšnih situacijah veliko bolje uporabiti katerega od naravnih načinov brez uporabe škodljivih kemikalij, s čimer boste najbolje poskrbeli za vaše zdravje, hkrati pa preprečili, da bi škodljive snovi prodrle v zemljo.

Dejstvo pa je, da se je potrebno z vsakim škodljivcem spopasti na drugačen način. Zato ni nič presenetljivega, da obstaja danes ogromno različnih načinov za naravno zaščito pred neprijetnimi škodljivci, ki so v največji meri odvisni od tega, kateri škodljivci napadajo vaše vrtnine.

Naravni načini za zatiranje bramorja

Bramor je nevaren praktično vsem rastlinam, saj se prehranjuje z njihovimi koreninami, koreni, gomolji, kalčki, pa tudi mladimi listi. V zelenjavnem vrtu lahko rastline popolnoma uniči, kar pomeni, da jih moramo zamenjati z novimi.

Ker se bramor zadržuje med različnimi vrtninami, je popolnoma jasno, da zatiranje s strupenimi sredstvi odpade. Vendar se bramorja lahko znebite tudi na naraven način – za zatiranje uporabite pripravek nemastar, ki vsebuje bramorju nevarno vrsto entomopatogenih ogorčic.

nemastar-entomopatogene-ogorcice-nematode–bramor
Arhiv naročnika
Nemastar entemopatogene ogorčice, nematode bramor.

Najprimernejši čas za zatiranje bramorja je spomladi in jeseni, ko mešanico enakomerno polijete po površini, kjer vam bramor povzroča škodo.

Rezultati so vidni že po enem samem tretiranju, če pa se želite škodljivca popolnoma znebiti, postopek ponovite 3 leta zapored.

Zatiranje koloradskega hrošča

Če imate v vašem vrtu krompir, potem zagotovo poznate koloradskega hrošča. Prve ličinke se pojavijo konec maja ali v začetku junija in v tem obdobju lahko naredijo največ škode na krompirju. Če ne ukrepate pravočasno, potem lahko to vodi v veliko izgubo pridelka.

Zato je pri zaščiti zelenjavnega vrta pred koloradskim hroščem ključnega pomena, da čim prej prepoznate ličinke. Le te lahko sproti pobirate, veliko lažje pa je škropljenje.

V ekološki pridelavi je temu namenjen naravni insekticid Neem Azal T/S, ki je zelo učinkovit v boju proti jajčecem in ličinkam.

Zatiranje listnih uši

Listne uši so velika nadloga za vsakega vrtnarja. Lahko se pojavijo praktično na vseh rastlinah, od okrasnih rastlin, sadnega drevja do zelenjavnega vrta. Lahko bi rekli, da spadajo med najbolj nadležne škodljivce, ki lahko povzročijo veliko škodo.

Napadu listnih uši se lahko izognete že s tem, da v zelenjavnem vrtu posadite nekatere rastline, ki jim smrdijo – to so med drugim ognjič, sivka, timijan, žajbelj, hren in poprova meta.

zatiranje-listnih-usi-naravni-insekticid-neem-azal
Arhiv naročnika
Zatiranje listnih uši, naravi insekticid NeemAzal.

Rastline redno pregledujte, pri čemer uši nikakor ne smete mečkati ali spirati z vodo. Če so listne uši že napadle vaše rastline, potem jih poškropite za naravnim insekticidom Neem Azal T/S, ki je zelo učinkovito za zatiranje listnih uši.

Naravni načini za zatiranje gosenic

Veliko škode v zelenjavnem vrtu nam lahko naredijo tudi gosenice. Zaradi njihove barve jih zelo težko opazimo, običajno šele takrat, ko je že prepozno. V izogib slabi volji vam priporočamo, da v tem primeru uporabite naravni insekticid za gosenice Agree WG.

Gre za biološki insekticid za zatiranje sukačev in gosenic škodljivih metuljev, ki so zelo pogosti na naših vrtninah, zeliščih , okrasnih rastlinah in celo na različnih sadnih vrstah. Insekticid je v obliki močljivih zrnc in ga je potrebno uporabiti v času odlaganja jajčec oziroma, ko so ličinke v prvem in drugem razvojnem stadiju.

Zelenjavni vrt lahko zaščitite tudi s fizičnimi pregradami

Fizične pregrade so enostavna in učinkovita zaščita rastlin pred škodljivci, predvsem pred tistimi, ki radi grizljajo rastline v vašem zelenjavnem vrtu. Med najbolj pogostimi so zelenjavne mušice, polži, bramor in mnoge druge.

Za fizično pregrado lahko uporabite mrežo z majhnimi odprtinami in netkane materiale, ki bodo škodljivcem fizično preprečili dostop do vaših rastlin. Kadar pa gre za plazeče škodljivce kot so polži, so učinkovita rešitev tudi posebne ograje in visoke grede.

Pri zatiranju škodljivcev je ključnega pomena vztrajnost in doslednost. Še bolj pomembna pa je preventiva, zato še pravočasno poskrbite za močnejšo rast rastlin.

spletnik zelenjavni-vrt skodljivci