Pod vodstvom Zavoda Republike Slovenije za varstvo narave je konzorcij šestih partnerjev, med katerimi so bili še Slovenski državni gozdovi, Zavod za gozdove Slovenije, Razvojni center Murska Sobota, Direkcija Republike Slovenije za vode in Občina Velika Polana, med marcem 2000 in novembrom 2023 izvajal projekt Obnova rečnih in obrečnih habitatov reke Mure oziroma Natura Mura. Gre za največji projekt renaturacije rečnih ekosistemov v Sloveniji do sedaj, katerega glavni cilj je bil izboljšanje stanja območij Natura 2000 ob reki Muri. Projekt je prejel slovensko nagrado Natura 2000 v kategoriji Varstvo vrst in habitatnih tipov na območjih Nature 2000 v Sloveniji, prevzel jo je Aleksander Koren, vodja projekta.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(Najbolj brano na vestnik.si) Prvo potovanje v Afriko, obet novih zaposlitev, ljubezenska zgodba
Ste zamudili najbolj iskane vsebine? Tu je nova priložnost, da jih preberete.
Omenjena nagrada, ki je oblikovana po vzoru evropske nagrade Natura 2000 in poteka v Life integriranem projektu za okrepljeno upravljanje Nature 2000, izpostavlja primere dobrih praks varstva narave z dolgoročnimi učinki. Za nagrado, ki je bila prvič podeljena leta 2022, so se letos lahko prijavile organizacije, aktivnosti in projekti, ki so potekale ali se zaključile v zadnjih petih letih v območjih Nature 2000. Letos je tako prispelo 18 prijav 12 prijaviteljev, ki so se lahko prijavili v šest različnih kategorij: varstvo vrst in habitatnih tipov na območjih Nature 2000, slovenski inovativni dosežki znanosti za Naturo 2000, družbeno-gospodarske koristi, sodelovanje, komunikacijske akcije za območja Nature 2000 in ljubiteljska znanost za Naturo 2000. Devetčlanska strokovna žirija je v začetku oktobra razglasila 16 finalistov, ki so se potegovali za nagrado.
Natura Mura skozi številke
Kot je strokovna žirija povedala o projektu Natura Mura, ta kaže odlično učinkovitost z jasno opredeljenimi aktivnostmi. Rezultati so konkretni in merljivi ter dokazano doseženi. Že partnerska sestava kot tudi pristop vključevanja ključnih deležnikov v načrtovanje in izvedbo aktivnosti so zagotovili potrebno predhodno usklajenost posameznih sektorskih politik, s tem pa je zagotovljena tudi dolgoročna podpora uvedenim rešitvam v prostoru.
V sklopu projekta je bilo renaturiranih 10 hektarjev zaraščajočih mokrotnih travnikov, obnovili sta se 2 naravovarstveno pomembni mrtvici, izkopanih je bilo 20 mlak, obnovilo se je 6 rečnih rokavov v skupni dolžini 9 kilometrov ter izvedla renaturacija rečne struge v skupni dolžini 3 kilometrov. Na površini 32 hektarjev je bila izvedena obnova poplavnega gozda, pri čemer je bilo zasajenih približno 125 tisoč sadik različnih avtohtonih drevesnih vrst, tudi s pomočjo krškopoljskih prašičev. Odkupili so še dobrih 28 hektarjev zasebnih zemljišč, vzdolž reke Mure pa so partnerji vzpostavili infrastrukturo za interpretacijo narave.
Podelitev nagrade je potekala danes pri obnovljeni mrtvici Zaton na Petanjcih, še pred tem pa si je približno 30 sodelujočih pri projektu ogledalo stanje po širitvi struge in gozdarski objekt na Petanjcih. Dogodka so se udeležili tudi župan Občine Tišina Franc Horvat, član občinskega sveta Občine Gornja Radgona Anton Rožman, direktor Zavoda Republike Slovenije za varstvo narave Teo Hrvoje Oršanič ter predstavnice ministrstva za naravne vire in prostor.