Na današnji svetovni dan voda so predstavniki nevladnih organizacij in lokalni prebivalci Pomurja ministrici za okolje in prostor Ireni Majcen predali peticijo z več kot 77.000 podpisi proti gradnji hidroelektrarne Hrastje-Mota in za ohranitev naravne reke Mure.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(FOTO) V Monoštru odprli razstavo umetniških del
Na ogled je v Slovenskem kulturnem in informativnem centru.
Peticijo so predali komisiji DZ za peticije,simbolično pa tudi že slovenskim veleposlaništvom na Hrvaškem in Madžarskem, v Avstriji jo bodo v naslednji dneh, saj naj bi bile naštete države z izgradnjo hidroelektrarn prizadete. Pismo o zbranih podpisih bodo poslali v vednost še ministrstvu za infrastrukturo in vladi.
Na srečanju z okoljsko ministrico so predstavili argumente, ki po njihovem mnenju dokazujejo, da bi že gradnja ene same elektrarne povzročila nepopravljivo škodo reki Muri. Koordinator kampanje Stojan Habjanič je poudaril, da jim ni vseeno za Muro in pričakujejo, da bo okoljsko ministrstvo vztrajalo pri transparentnosti in upoštevalo izsledke strokovnih študij. Iz okoljskega poročila namreč izhaja, da naj bi gradnja poslabšala ekološko in kemijsko stanje vode v reki Muri ter vplivala na nivo, dinamiko, količino in kakovost podzemnih voda na območju vodnih zajetij.
Kampanja traja že dve leti
Kampanja proti gradnji HE na Muri poteka že več kot dve leti. Nevladne organizacije opozarjajo, da je reka Mura zadnja nižinska slovenska reka brez hidroenergetskih jezov in zadnje zatočišče številnih vrst rib, saj v njej živi 51 avtohtonih vrst rib. Ob njej so tudi največji slovenski poplavni gozdovi, katerih pomen je viden ob poplavah v regiji, ko bi bila škoda brez naravnega zadrževanja vode v gozdovih in mokriščih ter na poplavnih ravnicah veliko večja.
Ministrica jim je po tem, ko jim je prisluhnila dejala, da energetski koncept ni vsebina okoljskega ministrstva, temveč ministrstva za infrastrukturo. Zato jim je namignila naj najdejo pravega izvajalca oziroma pravi resor, ki bo upošteval njihove argumente. "Vaša prizadevanja so potrebna nadaljnjih korakov. Pot do neizgradnje hidroelektrarne je zapletena, še bolj pa pot do njene izgradnje," je strnila svoje misli Majcenova.
Ob tej priložnosti so predstavniki nevladnih organizacij danes v Državnem svetu na ogled postavili še razstavo Prošnja za Muro, na kateri slovenski, avstrijski in hrvaški umetniki opozarjajo na perečo problematiko izčrpavanja reke Mure. "Reka Mura mora ostati svobodna in naša muza tudi v prihodnje," je sporočilaTatjana Mijatović, organizatorka razstave in borka za Muro.