V Mestni občini Murska Sobota je več kot 80 aktivnih športnih društev, v katerih se poleg članskih ekip urijo številni mladi, zato je vprašanje primerne športne infrastrukture pomembno tako z vidika nadaljnjega razvoja športa v občini kakor tudi z vidika organizacije tekmovanj in potenciala za razvoj športnega turizma. Ob koncu leta smo preverili, kako je z načrti za obnovo oziroma gradnjo nekaterih športnih objektov, o kateri se govori že več let.
V zadnjem času je zaradi vrnitve v prvo slovensko nogometno ligo in dobrih predstav, ki jih je prikazala, prav gotovo v ospredju pozornosti pomurske javnosti NŠ Mura. V medijih je bilo tako že večkrat možno slišati o domnevnih načrtih investitorjev in željah za širitev Murinega stadiona ter pomožne infrastrukture. Ker je Mestna občina Murska Sobota lastnica stadiona in pripadajoče infrastrukture, bo imela po besedah župana Aleksandra Jevška vsekakor pomembno vlogo pri načrtih za nadgradnjo stadiona. »Pri tem opozarjam, da moramo pri investicijah izhajati iz realnih izhodišč. Skupaj s klubom moramo vire za to iskati predvsem pri Fundaciji za šport in v razpisih Nogometne zveze Slovenije, ki sofinancira infrastrukturne objekte.« Jevšek ima pri tem v mislih prestavitev in obnovo travnate površine na stadionu v Fazaneriji in dograditev povezave med severno in glavno tribuno s celotno infrastrukturo, prav tako govori o gradnji rezervnih nogometnih igrišč v okolici Fazanerije. »Za to pripravljamo občinski podrobni prostorski načrt, idejo, ki je že na mizi, bomo dali v javno obravnavo, saj ne smemo pozabiti, da imamo v Fazaneriji tudi pomemben vodni vir, ki ga moramo zaščititi in temu prilagajati druge investicije. Trenutni uspehi kluba nas ne smejo ponesti na valove evforije, korak za korakom bomo skupaj s klubom poskrbeli, da bosta tako nogometna šola kot prva ekipa imeli dobre razmere za delo,« pravi Jevšek.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(Preleti žerjavov) Prvi so jih opazili na Cvenu
Jesenska selitev bo trajala do konca decembra, tako da še imamo možnost, da jih zagledamo.
Bazen v ministrovih rokah
Medtem ko so pred nogometom očitno dobri časi, so lahko nekoliko manj zadovoljni v drugih športnih panogah. Tako je za zdaj očitno propadla pobuda za gradnjo pokritega plavalnega bazena, ki bi ga pomurska prestolnica potrebovala tako za rekreacijo kot za razvoj športnega plavanja. Potem ko se je Jevšek na začetku svojega prvega mandata leta 2014 zavzel za gradnjo bazena, občinska ekipa si je tudi ogledala primere dobrih praks v Gradcu in Györu, so na koncu načrte opustili, saj bi bil projekt prevelik finančni zalogaj za občino. Nekaj upanja, da bi Murska Sobota kljub vsemu dobila pokriti plavalni bazen, je vlil minister za izobraževanje Jernej Pikalo, ki je lani ob odprtju gibalnega parka ob Soboškem jezeru povedal, da si bo prizadeval za uresničitev ideje o tovrstnem objektu v Murski Soboti. Pikalo prihaja iz stranke Socialnih demokratov tako kot župan Jevšek, ki smo ga vprašali, ali je glede tega že prejel kakšne dobre novice od ministra. »Ta trenutek ne, ga pa še vedno držim za rokav,« pravi.
Obnovo Partizana prelagajo iz leta v leto
Prav tako še vedno ni prišlo do prenove Partizana, 90 let stare stavbe, ki je bila zgrajena novembra 1929. Prenova, ki bi ji po nekaterih načrtih sledila še gradnja kegljišča ob objektu, bi se morala začeti že leta 2017. Objekt bi bil lahko po prenovi pomemben za več športov, od gimnastike do borilnih veščin, ki so nekoč tam že imele domovanje, danes pa so raztresene po mestu. Ker se začetek obnove odmika iz leta v leto, smo župana Jevška vprašali, ali je občina odstopila od načrtov za sanacijo objekta. »Ne, daleč od tega. Pripravljamo obsežen projekt energetske obnove večine objektov v javni lasti, gre za skupno 15 objektov. V letu 2020 bosta med njimi stavba TVD Partizan in stavba mestne občine, ki nam ne more biti v ponos, če jo gledate z dvoriščne strani, saj z nje odpada omet. Kasneje sledijo še obnove vseh osnovnih šol. Za TVD Partizan imamo izdelano kompletno dokumentacijo za sanacijo, objekt je pod spomeniškim varstvom, imamo tudi soglasje Zavoda za varstvo kulturne dediščine, tako da ga bomo v letu 2020 prioritetno obnovili,« pojasnjuje soboški župan.