Razstavo o življenju judovskih beguncev je Center judovske kulturne dediščine Sinagoga Maribor pripravil ob 20. obletnici Evropskih dnevov judovske kulture. Fotografska razstava skozi objektiv ameriškega Juda, Arthurja Rothsteina, prikazuje življenje evropskih Judov, ki so pred holokavstom pobegnili na Kitajsko, natančneje v Šanghaj.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuČrno-beli pripravljeni na derbi z vodilnimi zmaji: "Ne bomo jih šparali," sporoča Drobne
Fazanerija bo sredi nedeljskega popoldneva prizorišče derbija med Muro in Olimpijo.
Do leta 1941 je v Šanghaju poiskalo zatočišče okrog 18 tisoč Judov iz vse Evrope. »Rothsteinov fotografski esej predstavlja okno v življenja beguncev, ki so v viharnih letih druge svetovne vojne le našli strpnost in začasni dom,« so v spremni besedi zapisali v mariborski Sinagogi, ki je – kot rečeno – svojo stalno razstavo postavila tudi v Gradu na Negovi.
S to otvoritvijo se začenja tudi niz dogodkov ob 20-letnici Evropskih dnevov judovske kulture, ki se bodo odvijali v Pomurju – tako bo recimo že danes, 1. septembra v lendavski Sinagogi v okviru tega violinski koncert, v četrtek, 5. septembra, bo v soboškem Pomurskem muzeju predavanje z naslovom Temelji poudarki iz prereza življenja Judov v Prekmurju. V torek, 17. septembra pa bodo – v Lendavi ob 13.00, v Murski Soboti pa ob 16.00 –v omenjenih krajih postavili dve spominski obeležji z naslovom Tlakovci spomina; gre za tako imenovane Stolpersteine oziroma kamne spotikavce.