Ministrstvo za kulturo je na predlog Slovenskega etnografskega muzeja, ki je koordinator varstva nesnovne kulturne dediščine, dan pred božičem lani v register nesnovne kulturne dediščine vpisalo tesarstvo. To je že 124. enota, vpisana v omenjeni register.
Pobudo za vpis tesarstva v register so podali Razvojni center Srca Slovenije, Dežela kozolcev Šentrupert in Aljaž Celarc.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(FOTO) Mura na prvi pripravljalni tekmi izgubila s Crveno zvezdo
Prvi test za ekipo Oskarja Drobneta se je v Antaliji začel dokaj dobro, saj je Mura vodila po prvem polčasu z 2 : 1, na koncu pa s precej pomlajeno enajsterico vseeno izgubila s 4 : 2.
Kot piše v opisu enote, je tesarska dejavnost živa po celotni Sloveniji, saj je večina ostrešij stavb izdelana iz lesa. Tesarstvo kot obrtniško-rokodelska dejavnost obsega poznavanje lesa in drevesnih vrst, pripravo ter ročno obdelavo lesa z namenom izdelave vezanih lesenih konstrukcij stavbnih in prometnih objektov ter plovil. Hkrati je ena najstarejših obrti, saj njene prve pojavne oblike segajo v že v prazgodovino, zaradi potrebe po gradnji varnih bivališč pa so se ljudje že v zgodnjih obdobjih kovin srečali z obdelavo lesa na različne načine.
Lani je bilo v register vpisanih devet novih enot. Skupno je vpisanih 124 enot in evidentiranih 375 nosilcev nesnovne kulturne dediščine. Naslednji rok za oddajo pobud za vpis novih enot v register nesnovne kulturne dediščine bo 15. januar, nosilci pa lahko pobude oddajo kadarkoli med letom.