V hoji v slabo prezračene kleti je obenem dobro imeti ob sebi prižgano svečo – če ta ugasne, je to znak, da tam ni kisika.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(KAVČ #15) Nika Kovač: "Redko sem očarana, doma so me učili, da moram biti kritična – še posebej do politikov"
Sociologinja, antropologinja in vodja Inštituta 8. marec je postala sinonim za gibanja, ki spreminjajo družbo – od pravic žensk in enakopravnosti do pitne vode, medijske svobode in volilne participacije.
Pri vrenju mošta namreč nastaja večja količina ogljikovega dioksida, ki zmanjša koncentracijo kisika v zraku, zato je takrat gibanje v neprezračenih vinskih kleteh lahko smrtno nevarno. Policija prav tako svetuje, da prostore, v katerih uporabljate grelce za kuhanje, še posebej pozorno zračite, tako da večkrat na dan naredite prepih, predvsem pa tega opravila nikoli ne izvajajte sami. V hoji v slabo prezračene kleti je obenem dobro imeti ob sebi prižgano svečo – če ta ugasne, je to znak, da tam ni kisika.
Ogljikov dioksid nastaja pri popolnem izgorevanju ob zadostnem dotoku kisika, pri celičnem dihanju in alkoholnem vrenju. Ob normalnih pogojih je plin brez barve in brez vonja, rahlo kislega okusa. Pri vdihavanju plina ne čutimo, zato nas lahko prehiti nezavest, preden spoznamo nevarnost. Zadržuje se v kletnih prostorih in je smrtonosen že v zelo majhnih količinah. Pri blažji zastrupitvi se počutimo slabše, občutimo pa glavobole, utrujenost in nemoč. Pri težji zastrupitvi se pojavljajo bruhanje, motnje vida, slabša koncentracija, težave s spominom, motnje zavesti in srčnega ritma ter težave z dihanjem.
Če pride do zastrupitve z nevarnimi plini, je treba zastrupljenega čim prej spraviti iz kletnih prostorov. Poskrbeti pa je treba tudi za lastno varnost. Takoj je treba odpreti vsa vrata in okna, narediti prepih in s tem omogočiti dostop kisika v prostor, so še sporočili s policije.