Situacije, v katerih je prisotna negotovost, lahko sprožijo tesnobo, so opozorili na NIJZ. "Otroci se podobno kot odrasli na takšne situacije odzivajo različno. Lahko postanejo bolj razdražljivi, jezni, tesnobni, lahko se umikajo ali bolj intenzivno iščejo družbo in stik z odraslimi," so zapisali. Ker se otroci zgledujejo po obnašanju odraslih in v njihovem obnašanju iščejo tudi pomiritev, staršem svetujemo, da ostanejo mirni, z otrokom pa se o nastali situaciji pogovarjajo.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(V premislek) Pomembno je, kako živimo zdaj - ker za jutri nihče ne jamči
Kako je pravično, da nas trenutek slabosti, morda niti ne naš, stane vsega?
Pred tem naj pri zanesljivih virih, kot so ministrstva, NIJZ in Svetovna zdravstvena organizacija, preverijo, ali imajo veljavne informacije o virusu, saj se te hitro spreminjajo. Informacije naj prilagodijo starosti otroka, pri tem na se ne bojijo otroku povedati, če česa ne vedo ali da nimajo odgovorov na vsa vprašanja.
"Otroku omogočite in dovolite, da spregovori o svojih čustvih. Povejte mu, da ga imate radi. Bodite mu na voljo za pogovor in igro," je še mogoče prebrati med nasveti staršem. Ti naj otrokom tudi povedo, da zdravstvene in druge strokovne službe delajo vse, kar je v njihovi moči, da zaščitijo in ohranijo njihovo zdravje.
"Pojasnite otroku, da se v svetu včasih dogajajo stvari, na katere težko uspešno vplivamo in ki jih kot družba uspemo obvladati šele čez čas. To, da po najboljših močeh poskrbimo za dobro sebe in ljudi okoli nas, je v takšnih obdobjih največ, kar lahko naredimo. Bodite mirni, iskreni in jasni. Otroku sporočite, da bo tudi to obdobje minilo," so našteli.