Minister za finance Klemen Boštjančič je po seji vlade sporočil, da na vladi predlagajo začasno znižanje davka na dodano vrednost v obdobju od 1. septembra do konca maja prihodnje leto za posamezne energente in za vse uporabnike. "Ne delamo razlik, vse obravnavamo enako," je poudaril finančni minister. Znižane, 9,5-odstotne, stopnje davka bodo deležni električna energija, zemeljski plin, les za kurjavo in daljinsko ogrevanje.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuDobro vino je še vedno cenjeno, ocenjujejo v Vinogradništvu Kolarič
Družina Kolarič je prve trte zasadila daljnega leta 1946. Na sedmih hektarjih vinogradov pridelujejo dvanajst sort, posebej ponosni so na svojo penino.
Sledi regulacija cen kurilnega olja in daljinskega ogrevanja
"Naslavljamo posledice energetske draginje med ogrevalno sezono, z nižjim DDV-jem za elektriko in zemeljski plin pa dopolnjujemo ukrep regulacije cen obeh energentov," je povedal Boštjančič in obrazložil, da kurilno olje ni del ukrepa, saj zaradi evropske direktive nižjega DDV-ja ne morejo uporabiti. Kot je poudaril, so možnosti omejene tudi pri lesni biomasi, katera sicer bo deležna nižjega davka, a regulacija cen ni možna, zato upa, da se ne bo znižanje davka prelilo v višje marže trgovcev. "V naslednjih korakih sledi še regulacija cen kurilnega olja in daljinskega ogrevanja, kar pa je v pristojnosti ministra za infrastrukturo Bojana Kumra," je napovedal finančni minister.
Zaradi manjšega davčnega izplena bo po ocenah finančnega ministrstva proračun imel izpad v višini 130 milijonov evrov, od tega 40 milijonov letos in 90 milijonov evrov v naslednjem letu. Kolikšen bo prihranek za povprečno gospodinjstvo, natančno še ni znano, bi pa naj ta znašal po besedah Boštjančiča od nekaj sto do 1000 evrov v obdobju veljavnosti ukrepov. Boštjančič je dejal še, da v okviru sprejemanja proračuna za prihodnji dve leti na ministrstvu načrtujejo tudi pripravo rebalansa letošnjega proračuna.