Kadrovska problematika, ki je gornjeradgonski zdravstveni dom pripeljala do točke, da bi začasno prenehali zagotavljati dežurstvo zdravnika med 20. in 7. uro zjutraj, se je sprevrgla v politično vprašanje. Spomnimo, da so zaposleni v zdravstvenem domu z direktorjem Jožo Primožičem na čelu zaradi pomanjkanja zdravnikov in težav pri organiziranju dežurne službe dali predlog na mizo županov občin ustanoviteljic zdravstvenega doma, a mu ti pričakovano niso bili naklonjeni. Kot so takrat poudarjali, notranja organizacija zavoda in problematika kadrov nista v njihovi domeni, toda po nadaljnjih sestankih z zaposlenimi in vodstvom javnega zdravstvenega zavoda so se vendar strinjali, da se začasno, za obdobje enega leta, ukine nočno dežurstvo, v tem času pa mora direktor pridobiti dodaten kader za izvajanje službe. Toda to ni bilo dovolj.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuStorilci vlomili v poslovni prostor, policisti odkrili ukradeno vozilo
Pomurski policisti so v preteklem dnevu obravnavali šest prometnih nesreč z materialno škodo, sedem kaznivih dejanj, tri kršitve javnega reda in miru, tri povoženja divjadi, delovno nezgodo ter dve poškodbi vozil na parkiriščih.
Prelaganje odgovornosti
Ministrstvo za zdravje, ki se je s pobudo sicer strinjalo, je pred izdajo soglasja od gornjeradgonskega zdravstvenega doma zahtevalo sklepe občin ustanoviteljic, da soglašajo s predlogom, in osnutek sporazuma o sodelovanju z murskosoboškim zdravstvenim domom, ki bi v tem vmesnem obdobju zagotovil dežurnega zdravnika za gornjeradgonsko območje. Zataknilo se je pri prvi točki. Župani občin Gornja Radgona, Radenci, Apače in Sveti Jurij ob Ščavnici so šli po soglasje v občinski svet, a je bilo malo verjetno, da bodo občinski svetniki dvignili roke za okrnitev zdravstvene oskrbe. Tako se je tudi zgodilo. V vseh občinah so občinski svetniki, tako koalicijski kot opozicijski, soglasno zavrnili predlog gornjeradgonskega zdravstvenega doma.
Argumenti direktorja, ki je razmere pojasnjeval na seji občinskega sveta pri Svetem Juriju ob Ščavnici, jih niso prepričali. Primožič je poudaril, da predlog ni zrasel na njegovem zelniku, ampak je posledica stanja v državi in še zmeraj trajajoče zdravniške stavke. V gornjeradgonskem zdravstvenem domu imajo zaposlenih sedem družinskih zdravnikov, od tega sta dve zdravnici na porodniškem dopustu, in pet zunanjih sodelavcev, ki pomagajo v dežurni službi. Ob umiku soglasij za nadurno delo in pravici zdravnikov, starejših od 55 let, da prenehajo opravljati dežurstvo, tako zelo težko zagotovijo 24-urno dežurno službo in istočasno delovanje vseh ambulant družinske medicine. Kot je opozoril, je velik izziv tudi najti dodaten kader, kar kaže dejstvo, da se je na aprilski razpis specializacij skupno 70 mest družinske medicine prijavilo vsega 22 kandidatov. Opozoril je še, da vzdržujejo službo, kjer je izredno majhen delež nujnih medicinskih stanj, saj bi večina pacientov lahko počakala do jutra. Med svetniki vseh občin ustanoviteljic, kakor tudi med župani, je bilo najpogosteje slišati stališče, da je treba dežurnega zdravnika v nočnem času za vsako ceno ohraniti v gornjeradgonskem zdravstvenem domu, saj pri reševanju življenja štejeta vsaka minuta in vsak kilometer. Z zavrnitvijo predloga so na neki način, kot je bilo razumeti, poslali sporočilo državi, ki naj bi bila pristojna za rešitev problematike. Ob državo se je obregnil tudi Primožič, ki je med drugim dejal, da bi moralo odločitev sprejeti ministrstvo za zdravje, ne pa da to odgovornost prelaga na zdravstveni dom in nenazadnje na občinske svetnike.
Kaj sledi?
Primožič nam je dejal, da glede na odločitev občinskih svetov nočnega dežurnega zdravnika ohranjajo in hkrati ob pereči kadrovski problematiki intenzivno iščejo alternative rešitve, direktorica murskosoboškega zdravstvenega doma Edith Žižek Sapač pa pravi, da so bili že načelno dogovorjeni z gornjeradgonskim zdravstvenim domom o sodelovanju pri zagotovitvi dežurnega zdravnika, in to brez potrebe po dodatnih zaposlitvah. Dežurna služba Zdravstvenega doma Murska Sobota se, kot vemo, izvaja v urgentnem centru murskosoboške bolnišnice. Glede na že dolgo predvideno reorganizacijo nujne medicinske pomoči je ob aktualnem stanju v zdravstvu vprašanje, kako dolgo se bodo občine še lahko upirale spremembam.