Aktualno stanje glede bolezni COVID-19 so danes na novinarski predstavili državna sekretarka na Ministrstvu za zdravje Alenka Forte, direktor Zavoda RS za šolstvo dr. Vinko Logaj, klinična psihologinja dr. Mateja Hudoklin, direktorica Svetovalnega centra za otroke, mladostnike in starše, ter izr. prof. dr. Maja Drobnič Radobuljac, vodja enote za intenzivno otroško in adolescentno psihiatrijo Univerzitetne psihiatrične klinike Ljubljana.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuZnanih je več podrobnosti o pretepu na soboški tržnici
Dve osebi sta iskali pomoč v regijski bolnišnici.
Alenka Forte je predstavila testiranje zaposlenih v šolstvu in vrtcih, ki pomeni najbolj množično testiraje v enem dnevu pri nas in predstavlja velik organizacijski zalogaj. Pri tem je spomnila na vse potrebne varnostne ukrepe, da bi se preprečilo širjenje virusa. Epidemija, v kateri se nahajamo nima v naprej predvidenega scenarija, marsikaj o virusu še ne vemo, vsi pa lahko doprinesemo k zajezitvi širjenja virusa. Zaprosila je tudi za potrpežljivost in solidarnost vseh ter, da se varnostni ukrepi naj ne opuščajo.
Fortejeva je spregovorila tudi o novem, angleškem sevu korona virusa. Še vedno je znan le en odkrit primer, NIJZ pa je šel v preverjanje testov za nazaj, vendar rezultatov še nimajo. Testi, s katerimi ga odkrivajo so dostopi šele kratek čas. V Sloveniji smo jih doslej pridobili 2000, ki nam jih je podarila Slovaška.
Direktor Zavoda RS za šolstvo Vinko Logaj pa je podrobneje predstavil ukrepe za lažji prehod na šolanje v šoli ter na kaj so naj v vzgojno izobraževalnih zavodih še posebno pozorni. Med drugim naj zagotovijo čas za ponovno uvajanje otrok v šolo, naj so pozorni na učence, ki niso imeli dovolj dobrega dostopa do spleta, o razlikah med učenci, ki so nastale v času šolanja na daljavo, o enem ocenjevalnem obdobju in kaj to prinaša ter drugo.
Maja Drobnič Radobuljac, vodja enote za intenzivno otroško in adolescentno psihiatrijo Univerzitetne psihiatrične klinike Ljubljana, pa je uvodoma dejala, da imamo že dolgo epidemijo duševnih motenj pri mladih, v zadnjih 25 letih je prišlo do več kot 60 odsotnega porasta duševnih motenj pri otrocih in mladostnikih. Zadnje tedne v Sloveniji poslušamo o 30 % porastu poskusov samomora pri mladostnikih. Poudarja, da so povečanje zaznali samo v eni pediatrični bolnišnici v Sloveniji, v Mariboru so zaznali celo za četrtino manj poskusov samomora pri mlajših od 18 let.