vestnik

NOVO: Kaj vse pozdravijo rastline? 

Bojan Tomažič, 28. 11. 2017
Aktualno

»Tisti, ki vedo, kaj vse narava ponuja, so v prednosti,« je prepričana gostja srečanja Vestnik v živo v Murski Soboti 5. decembra

Še ne tako davno je bil kruh svetinja, kvas pa je imel vrednost dote. Ko je nevesta prišla v hišo ženina, je v posebni leseni posodici obredno prinesla v svoj novi dom kulturo kvasa, kar je veljalo kot dota neprecenljive vrednosti,« spomni Maria Ana Kolman. »Pri nas doma pečemo kruh sami. Receptura je preprosta: spoštovanje, hvaležnost in ljubezen. Uporabljamo seveda domačo moko in odkar sem pred časom v ruski reviji Izvestja prebrala članek o kvasu, tudi kvas pripravljamo sami – iz hmelja, rozin ali iz krvavega mlečnika.«
Priprava in peka domačega kruha sta zanjo pravzaprav obred. »Zmeraj me spomni na mojega deda in babico ter na moje rodno Prekmurje. Zlata žitna polja so se mi vtisnila v spomin kot neskončne sončne poljane moje domovine in mojih prednikov. Tam daleč, kjer se je zlata barva žitnih polj iztekala v modrino neba, kjer sta se srečala Nebo in Zemlja, so se začenjale moje sanje o daljnih svetovih. Na okus in vonj domačega kruha, ki ga je pekel moj dedek, me še danes spominja lanena platnena vrečka, na katero je babica izvezla rože s svojega cvetličnega vrta in v kateri s spoštovanjem hranim doma pečen kruh. Zdi se mi, da hiša postane dom šele takrat, ko v njej zadiši po doma pečenem kruhu.«

Vsak kvas ni dober

Pri kruhu je zelo pozorna na kvas. »Veliko je znanstvenih in kliničnih študij, ki raziskujejo učinek kvasovk na človekovo celico. Moj znanec iz Belgije Leen Sterkens, mojster varjenja piva, je prepričan, da je kvas lahko vir zdravja, lahko pa je tudi vzrok bolezni.« Regeneracija človeka je, pravi, močno odvisna od zdrave mikroflore v prebavilih, ki jo lahko uničijo ali pozdravijo različne kvasovke. Učinek popolnega razstrupljanja oziroma čiščenja organizma imajo kvasovke, pridobljene s sodelovanjem krvavega mlečnika. In smo torej spet pri rastlinah in poznavanju njihovih dobrih lastnosti. Ljudje, ki ohranjajo primarno povezavo z naravo, imajo razširjeno zavest. Takšni v naravi, podobno kot živali, intuitivno prepoznavajo rastline in tudi mesta, ki so zanje zdravilna. »Kakovost življenja in posledično tudi dolžina sta stvar odločitve vsakega posameznika. S pripravki, izdelanimi iz rastlin, je mogoče vplivati na povečanje števila mladih celic v telesu. Marsikatera rastlina, ki jo imamo za plevel, lahko pomaga pri tem.
Vedno bolj jasno postaja, da je prihodnost človeštva odvisna od žensk, zato bi morala biti skrb za njihovo zdravje, srečo in zadovoljstvo na prvem mestu v vsaki družbi,« poudarja Kolmanova.

Ženske morajo posebej paziti nase

Zato je treba najti formulo, ki bi preobremenjenim ženskam, ki nimajo časa zase, vračala in ohranjala zdravje in lepoto. »Vzemite si vsak dan eno uro časa zase, v tem času delajte, kar vam je najbolj ljubo, sprehodite se po gozdu in dihajte fitoncide, vzemite v roke knjigo, opazujte oblake ali pa enostavno lenarite. Šele ko človek izstopi iz vseh svojih vlog in programov in zapre svoje energijsko polje pred vsemi zunanjimi vplivi, lahko to polje neguje in krepi, kar se izraža kot notranji mir in moč!« Pogoj za žensko zdravje in lepoto pa je tudi hormonsko ravnovesje, kar enostavno pomeni, da moramo skrbeti za pravilno delovanje našega endokrinega sistema. V primeru porušenega ravnovesja je treba poseči po tistem izdelku, ki bo imel ustrezen učinek.
Maria Ana Kolman na potovanjih po Sibiriji že vrsto let zbira znanja ljudske medicine oziroma fitomedicine, ki je v Rusiji uradna medicina. »Pristop k preprečevanju in zdravljenju različnih bolezni je v Sibiriji precej drugačen kot v Evropi. Med ruskimi zdravniki je nemalo tistih, ki fitomedicino vključujejo v konvencionalno zdravljenje. Zlasti pomembno je to pri onkoloških boleznih, predvsem takrat, ko konvencionalna medicina odpove.«
Ženskam daje posebno pozornost. »Če je temelj zdrave družbe zdrava družina, pomeni, da bi morala biti ženska bolj zaščitena od vseh ogroženih živalskih vrst. V času, ki vrednoti človeka le po kapitalski donosnosti, seveda ni pričakovati, da bi bila ženska kaj več kot samo dobra potrošnica, plačevalka davkov in proizvajalka potomstva oziroma novih davkoplačevalcev in potrošnikov. S tem ko je ženska izgubila svojo primarno naravno vlogo, je izgubila tudi ljubezen, radost in posledično lepoto in zdravje. Ko pa se bo odločila, da bo te vrednote postavila kot najpomembnejše v svojem življenju, bo z ljubeznijo in radostjo delovala na svoje telo, svoje okolje in vso družbo.«

Najbolj delujejo rastline iz Sibirije

Njeni nasveti – na predavanju, ki bo v grajski dvorani v Murski Soboti 5. decembra, jih bo še veliko več – so pravzaprav enostavni. Pred vsakim obrokom popijte deciliter mlačne vode s sokom ene limone, je recimo eden od njih. Pol ure po jedi pa dajte na konec jezika gram kuhinjske soli, pa ne bo težav s preveč kilogrami. Zvečer v deciliter mlačne vode namočite žlico surove prosene kaše in to zjutraj na tešče popijte, pa bodo lasje, koža in nohti lepši. V raznih kombinacijah svetuje uporabo čage in drugih rastlin, ki so najbolj delujoče, če so iz Sibirije.
Nočne kreme, ki kožo samo zapacajo in ji onemogočajo dihanje in obnavljanje, odsvetuje. »Kožo zvečer le očistimo – na primer s kamiličnim čajem ali naravnimi toniki. Kozmetična skrivnost je tudi uporaba navadne sladke smetane kot kreme, seveda mora biti nestepena in nesladkana.
ana-kolman rastline sibirija