V Splošni bolnišnici Murska Sobota sta ob današnjem svetovnem dnevu krvodajalcev že stotič darovala kri Štefan Virag iz Odranec in Marjan Gubič iz Martjanec. V bolnišnici se obema za plemenito in hvale vredno dejanje zahvaljujejo in jima želijo veliko zdravja ter uspeha na vseh poteh življenja. Ob svetovnem dnevu krvodajalcev se hkrati zahvaljujejo in poklanjajo vsem, ki so kadarkoli darovali kri in s tem pomagali pri reševanju življenj.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(KAVČ #15) Nika Kovač: "Redko sem očarana, doma so me učili, da moram biti kritična – še posebej do politikov"
Sociologinja, antropologinja in vodja Inštituta 8. marec je postala sinonim za gibanja, ki spreminjajo družbo – od pravic žensk in enakopravnosti do pitne vode, medijske svobode in volilne participacije.
Svetovni dan krvodajalcev
Ob svetovnem dnevu krvodajalcev, ki ga obeležujemo danes, na Rdečem križu Slovenije in v zbornici zdravstvene nege izpostavljajo velik pomen predvsem prostovoljnega krvodajalstva. Svetovni dan letos nosi geslo Daruj kri, daruj plazmo, deli življenje, deli pogosto. Osredotoča se na bolnike, ki potrebujejo vseživljenjsko transfuzijsko zdravljenje. Svetovni dan krvodajalcev je namenjen dviganju globalne ozaveščenosti o potrebi po varni krvi in krvnih pripravkih za transfuzijo ter poudarjanju pomembnosti prispevka prostovoljnih, neplačanih krvodajalcev k nacionalnim zdravstvenim sistemom. Prav tako ta dan predstavlja priložnost za skupno proslavljanje pomembnosti krvodajalstva in zahvalo vsem, ki so ali še bodo darovali kri. Za svetovni dan krvodajalcev so določili 14. junij, ker se je na ta dan leta 1868 rodil avstrijski biolog in patolog Karl Landsteiner. Odkril je krvne skupine A, B in O, kar je privedlo do široke uporabe transfuzije krvi ter prineslo velik napredek na področju medicine, za kar je leta 1930 prejel tudi Nobelovo nagrado.