Osmi april je bil za svetovni dan Romov izbran na prvem svetovnem kongresu Romov, ki je potekal od 4. do 8. aprila 1971 v Londonu. Udeležili so se ga predstavniki Romov iz 14 držav, na njem pa so odprli številna vprašanja od romskega jezika in zgodovine do njihovega položaja v družbi. Na kongresu pred natanko 50 leti se je prebudil tudi njihov aktivizem, so zapisali v Zvezi Romov Slovenije.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuBine Pušenjak se je vrnil z zdravljenja v tujini, doma so jim pripravili sprejem
Bine Pušenjak je pri dveh letih in pol zbolel za tumorom osrednjega živčevja. Zadnjih šest tednov so z družino preživeli v Italiji na zdravljenju.
O zaposlovanju Romov, ki je med njihovimi velikimi težavami, saj jih je brezposelnih kar približno 80 odstotkov, pa bo tekla beseda na današnji spletni okrogli mizi v okviru projekta Z mladinskim delom proti brezposelnosti mladih - Fair Employment, ki poteka pri mariborskem združenju Epeka. Spregovorili bodo o zaposlovanju mladih Rominj in Romov nekoč in danes in odprli probleme pri zaposlovanju, poudarili pomen izobrazbe in enakopravnosti med spoloma ter se dotaknili vpliva pandemije covida-19 na zaposlovanje.
V Sloveniji živi približno 12.000 Romov, zgodovina njihovega bivanja na slovenskih tleh pa glede na zgodovinske zapise sega 500 let nazaj. Največ jih živi v Prekmurju, na Dolenjskem in v Beli Krajini.
Letošnja prireditev ob svetovnem dnevu Romov bo potekala v spletni različici, ogledati pa si jo bo možno na spletni platformi YouTube.