Slavnostni dogodek, s katerim so zaznamovali tudi priključitev Prekmurja k matičnemu narodu, se je v Beltincih začel s pesmijo Jožefa Klekla starejšega Kaj je Müra šepetala. Sledil je nagovor župana Marka Viraga, ki se je uvodoma navezal na ujmo, ki je prizadela Slovenijo in regijo v minulih dneh. "Včasih pomislim, da nas naravne nesreče morda preizkušajo v tem, ali smo še skupnost, ali še znamo skupaj delati in stopiti skupaj. Menim in prepričan sem, da ja," je dejal in dodal, da so se kot skupnost dobrih in nesebičnih ljudi s poplavami soočili tudi v njihovi občini. Z župani ostalih pomurskih občin deli mnenje, da je treba protipoplavno zaščito krepiti in to urediti v najkrajšem možnem času. "Verjetno smo prejeli zadnje opozorilo. Sobivanje z naravo pogosto govorimo, malo manj pa živimo. To lahko spremenimo, vendar ne bo enostavno, saj so ustaljeni vzorci življenja globoko zakoreninjeni v večini prebivalstva."
Nadaljeval je s tem, da so minulo leto zaradi moči reke Mure ostali brez mlina na Otoku ljubezni, ter sporočil, da je občina nedavno prejela sklep ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport o sofinanciranju novega mlina. "Delamo odločne korake k obnovi obeh simbolov pokrajine ob reki Muri. Mlin in brod sta del slovenske kulturne dediščine, nepogrešljiva elementa turistične ponudbe naših krajev," je zatrdil in povedal, da se bo potrudil, da bo do naslednjega občinskega praznika investicija realizirana.
Kot dosežek minulega dela je navedel tudi izgradnjo zelene poslovno industrijske cone Beltinci, nadaljeval pa še, da postajajo ambiciozni tudi pri pripravi transnacionalnih razvojnih projektov.
Za prihodnost si kot župan želi, da skupaj, enotni, strpni in povezani premagujejo in premagajo velike izzive, ki jih življenje postavlja, da končno prenehajo z delitvami in se povežejo za dobro naroda. Ponosen je, da v občini delajo kot skupnost, kot vrednote in načine ravnanja, ki so temelj demokratične in humane družbe pa izpostavil uvidevnost, ljubezen do sočloveka, strpnost, solidarnost.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(INTERVJU) Marko Virag: "Sami znamo in zmoremo, samo priložnost nam dajte"
Z županom Občine Beltinci smo se pogovarjali o aktualnih razmerah in projektih v občini.
Za častnega občana Občine Beltinci je bil razglašen Vlado Kreslin, glasbenik in poet, ki je ime kraja in občine ponesel po celem svetu, obenem pa z vključevanjem tradicionalnih glasbenih prvin in ohranjanjem ljudske glasbe močno pripomogel k temu, da se je ta ohranila in živi še naprej, je bilo povedano v obrazložitvi. Dodali so, da je glasbenik demarginaliziral in rehabilitiral prekmursko narečje, s skupinama Mali bogovi in Beltinško bando pa povezal preteklost s sedanjostjo ter lokalno z globalnim.
Kdo so še nagrajenci?
Občinska priznanja so bila podeljena Moškemu pevskemu zboru Gančani ob 40-letnici delovanja, Kulturnemu društvu Lipa ob 40-letnici delovanja, Ljudskim pevkam iz Lipovec ob 60-letnici delovanja ter Prostovoljnemu gasilskemu društvu (PGD) Lipa ob 90-letnici delovanja.
Plakete so prevzeli Anton Petek iz Ižakovec za več kot 40-letno delovanje in 20-letno predsedovanje PGD Ižakovci, PGD Ižakovci ob 100-letnici delovanja ter PGD Lipovci ob 100-letnici delovanja.
Županova priznanja so prejeli Vokalna skupina Beletinke Kulturnoumetniškega društva (KUD) Beltinci ob 10-letnici delovanja in za izjemne uspehe na mednarodnih zborovskih tekmovanjih, Nogometni klub (NK) Gančani ob 50-letnici delovanja, Turistično društvo Beltinci ob 60-letnici delovanja, NK Dokležovje ob 60-letnici delovanja in Tamburaška skupina KUD Beltinci ob 100-letnici delovanja.
Nagrajeni so bili tudi zlati maturantje, in sicer Niko Pozderec in Boško Kuzma, oba iz Beltinec, Ema Kovač iz Dokležovja ter Jaka Kouter iz Melinec.
Po koncu uradnega dela se je zbranim gostom predstavila skupina Spicy, zvečer pa je v beltinskem parku koncertirala še zasedba Prašnati. Že popoldan je potekalo tudi druženje ob prekmurskih kulinaričnih dobrotah krajevnih skupnosti Občine Beltinci. Več fotografij s popoldanskega dela si boste lahko ogledali v torek.