Kot je pojasnila županja Karba, se želi občina z razglasitvijo leta ljutomerskega kasača pokloniti pionirjem tega športa in vsem, ki so vztrajali, da se je tradicija ohranila ter da je še živa in vzor za prihodnost.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuLelosi obuja duh Mure: V soboškem proizvodnem obratu se obeta več kot 100 novih zaposlitev
Hitro rastoče kamniško podjetje del proizvodnje iz Kitajske seli v kompleks nekdanjega tekstilnega giganta v Murski Soboti.
V spomin na prve dirke 12. septembra 1874 v Ljutomeru bodo v Ljutomeru, Križevcih in tudi v Murski Soboti pripravili več dogodkov. Poleg kasaških dirk bo leto ljutomerskega kasača prineslo tudi slovesno akademijo, simpozij o pomenu reje kasaškega konja, rejcev in tekmovalcev v slovenskem prostoru ter razstavo, ki jo postavljajo v sodelovanju s Pokrajinskim muzejem iz Murske Sobote.
Simpozij bo septembra v Občini Križevci, kjer je največ rejcev ljutomerskega kasača v Sloveniji. Na njem po Kristlovih napovedih pričakujejo strokovne prispevke tako s področja veterine kot iz trenerskih voda in psihologije konj. Med predavatelji bo tudi častni občan občine Ljutomer Miran Puconja.
Na obletnico prvih dirk bodo 12. septembra v Ljutomeru odprli razstavo o kasaštvu, ki jo pripravljajo s pomočjo soboškega Pokrajinskega muzeja. Dva meseca bo razstava na ogled v Ljutomeru, nato pa še osem mesecev v Murski Soboti. "Prav je, da si lahko tudi ljudje iz širšega kroga ogledajo to zgodovino, saj imamo ogromno slikovnega materiala, pa tudi Grossmanov film o dirkah na Cvenu in to želimo pokazati vsem," je pojasnil Kristl.
Kasaški klub Ljutomer je v Sloveniji najstarejši, s 300 člani najštevilčnejši, po rezultatih pa tudi najboljši slovenski klub. "Imamo tudi ogromno mladih članov, kar je največje naše bogastvo," je poudaril Kristl. Člani ljutomerskega Kasaškega kluba imajo skupaj več kot 150 konj.
Klub je tudi drugi najstarejši v Evropi, le na Dunaju je bil podoben klub ustanovljen slabo leto prej. "Tudi predstavniki drugih držav, ki prednjačijo v konjskih športih, ne morejo verjeti, ko pridejo v Ljutomer, da smo zibelka evropskega kasaštva. Imamo tudi Muzej konja kasača, ki je edinstven v Evropi in mi se s tem kitimo, to je za nas sveti gral," je dejal Kristl.
V Ljutomeru kasaštvo ni le tradicija in zgodovina, ampak še vedno tudi realnost. Tamkajšnji hipodrom gosti številne dirke, letos pa bo na njem tudi otvoritev kasaške sezone.