Prireditve so se poleg županje Olge Karba, članov občinskega sveta in občinske uprave ter številnih obrtnikov udeležili še predsednik Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije Branko Meh, državni sekretar na ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo Andrej Čuš in predsednik Območne obrtno-podjetniške zbornice Ljutomer Ivo Ozmec.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuŠe ena zanesljiva zmaga nogometašic Mure, ki so po 13. krogu stoodstotne
Nogometašice Mure None so tudi po 13. krogu ženske lige Triglav stoodstotne. Branilke naslova tokrat niso imele težav v gosteh pri zadnjeuvrščeni ekipi, Gažon Le-Log so ugnale z 10:0. Njihove prve zasledovalke iz Olimpije, ki zaostajajo za tri točke, so doma z 9:0 odpravile Aluminij.
Naziv obrtnika leta je prejelo Lončarstvo Žuman, nagrado pa je sprejel Saša Žuman.
Lončarska obrt se iz roda v rod prenaša že pet generacij
V družini Žuman lončevino izdelujejo že od leta 1874. Lončarska obrt se iz roda v rod prenaša že pet generacij. Lončarstvo Žuman se trudi ohranjati tradicionalen način izdelovanja lončarskih izdelkov. Glino kopljejo v glinokopu ročno in jo sami obdelajo. Izdelke izdelujejo ročno na lončarskem vretenu in jih večinoma žgejo v tradicionalni peči na drva. Najbolj so prepoznavni po uporabnih izdelkih, kot so pekači različnih oblik in velikosti, pekači za peko gibanic ter potičnicah. Izdelujejo tudi vrče, sklede, posode za kisanje mleka, lustre, razne okrasne izdelke in spominke. Poskrbijo pa tudi za unikatne izdelke po željah strank po naročilu.
Lončevino prodajajo na sejmih in prireditvah ter predvsem doma v lastni trgovini, ki je odprta vse dni v tednu. Tam si je mogoče ogledati muzej z razstavljenimi izdelki, ki so se izdelovali skozi vso zgodovino lončarstva družine Žuman, ter delavnico, kjer nastajajo njihovi izdelki. Za večje skupine pripravljajo tudi vodene oglede in predstavitve lončarstva. Ob lončarstvu se družina Žuman ukvarja še s peko tradicionalne prleške gibanice, za kar so prejeli že številna priznanja in certifikate. Kot edini v Sloveniji se lahko pohvalijo s pridobljenim certifikatom za prleško gibanico, narejeno na tradicionalen način v lončenem pekaču, ki jim ga je podelila Komisija za domačo in umetnostno obrt pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije. Leta 2018 je lončarstvo Žuman prejelo tudi kipec štorklje, najvišje priznanje na področju turizma, ki ga podeljuje Pomurska turistična zveza.
Za kulturni program je poskrbel prleški kantavtor Tadej Vesenjak, po prireditvi pa je sledila pogostitev, ki jo je pripravila Gostilna Zorko, prejemnica priznanja obrtnik leta 2019.