Šli smo po sledi informacij, da je bila Anica Šoštarič, ki ji je disciplinsko sodišče prve stopnje pri vrhovnem državnem tožilstvu zaradi več disciplinskih funkcij odvzelo tožilsko funkcijo, medtem že vpisana v imenik odvetnikov. Kot smo že poročali, je bil Šoštaričevi, ki je službovala na okrožnem državnem tožilstvu v Murski Soboti, izrečen ukrep prenehanja funkcije državne tožilke. Ukrep sicer še ni pravnomočen, saj se je tožilka zoper odločitev pritožila.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuPrvi sneg zapadel tudi po nižinah
Na cestah velja večja previdnost.
Izpolnjuje pogoje za vpis
Poizvedovali smo pri Janezu Starmanu, predsedniku Odvetniške zbornice Slovenije (OZS). Ta je za Vestnik.si posredoval naslednji odgovor: »Obveščamo vas, da gospa Anica Šoštarič ni vpisana v imenik odvetnikov. Doslej je bil v upravnem postopku obravnave predloga za vpis v imenik odvetnikov, izdan sklep upravnega odbora OZS o izpolnjevanju pogojev za vpis v imenik odvetnikov. Vpis v imenik odvetnikov se opravi, ko so izpolnjeni vsi pogoji za izdajo odločbe o vpisu. Ti pa so, poleg ugotovitvenega sklepa o izpolnjevanju pogojev, še, posredovanje dokazila, da kandidat več ne opravlja druge dejavnosti kot poklic ter prisega pred predsednikom OZS.«
Starman je še zapisal, da OZS ni seznanjena s pravnomočno odločitvijo disciplinskega sodišča vrhovnega državnega tožilstva. »V kolikor bo do vpisa v imenik odvetnikov prišlo, in v kolikor se naknadno ugotovijo dejstva, ki kažejo na to, da odvetnik ob vpisu ni izpolnjeval z zakonom določenih pogojev, se ne glede na potek časa, postopek za vpis v imenik odvetnikov, lahko obnovi,« je zapisal predsednik OZS.
Policisti so jo opito ujeli kar trikrat
Kot je znano, se je Anica Šoštarič kot državna tožilka do zdaj v več postopkih znašla zaradi vožnje pod vplivom alkohola. Februarja 2019, ko so jo prvič zalotili vinjeno za volanom v Murski Soboti, ji je menda alkotest pokazal več kot dva promila alkohola, kar je štirikrat več od dovoljenega. Septembra 2021 je domnevno pod vplivom alkohola povzročila prometno nesrečo pri Lipovcih in pri tem tudi zapustila kraj nesreče. Zadnji prekršek je zakrivila 24. novembra 2022, ko se je po naših podatkih vračala z obravnave na okrajnem sodišču v Gornji Radgoni in so jo policisti ustavili zaradi nezanesljive vožnje. Preizkus z alkotestom ji je domnevno pokazal 1,3 promila.
Višji državni tožilec Drago Farič, vodja soboškega tožilstva, je po vseh treh prometnih prekrških zoper Šoštaričevo sprožil disciplinski postopek. Ob tem je bila tožilka po naših podatkih februarja 2021 opita tudi na delovnem mestu v prostorih soboškega tožilstva in se je nedostojno vedla do sodelavcev, zato je proti njej Farič takrat prav tako sprožil disciplinski postopek.
Kdo je lahko odvetnik?
Skladno s 25. členom Zakona o odvetništvu je lahko odvetnik, kdor izpolnjuje naslednje pogoje: »da je državljan Republike Slovenije, druge države članice Evropske unije, Evropskega gospodarskega prostora ali Švicarske konfederacije, da je poslovno sposoben, da ima v Republiki Sloveniji pridobljen naslednji strokovni naslov ali je končal enakovredno izobraževanje v tujini, priznano v skladu z zakonom, ki ureja priznavanje in vrednotenje izobraževanja, strokovni naslov univerzitetni diplomirani pravnik, strokovna naslova diplomirani pravnik (UN) in magister prava, strokovni naslov magister prava na podlagi enovitega magistrskega študijskega programa, da je opravil pravniški državni izpit, da ima štiri leta praktičnih izkušenj kot univerzitetni diplomirani pravnik, od tega najmanj eno leto po opravljenem pravniškem državnem izpitu pri odvetniku ali odvetniški družbi, na sodišču, državnem tožilstvu, državnem odvetništvu, na Odvetniški zbornici Slovenije ali pri notarju, v rednem delovnem razmerju, sklenjenem s pogodbo o zaposlitvi s polnim delovnim časom ali za sorazmerno daljše časovno obdobje, če je redno delovno razmerje sklenjeno s pogodbo o zaposlitvi s krajšim delovnim časom, da aktivno obvlada slovenski jezik, da je vreden zaupanja za opravljanje odvetniškega poklica, da ima opremo in prostore, ki so potrebni in primerni za opravljanje odvetniškega poklica. da je opravil preizkus iz poznavanja zakona, ki ureja odvetništvo, odvetniške tarife in Kodeksa odvetniške poklicne etike pri Odvetniški zbornici Slovenije.