Po podatkih Registra raka je program Svit doprinesel k znižanju števila novih primerov raka debelega črevesa in danke, doslej so namreč v programu odkrili 3800 primerov raka, pri 29.800 osebah pa so odstranili napredovani adenom, ki predstavlja večje tveganje za raka.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuNa razgovoru so jo spraševali o družini, zagovornik ugotovil diskriminacijo
Prepovedano je zahtevati podatke o družinskem oziroma zakonskem stanu, nosečnosti, načrtovanju družine.
Leta 2022 je bilo v program Svit povabljenih več kot 315 tisoč oseb, odzivnost je bila 63,4-odstotna, najvišja je bila v goriški regiji (67,1-odstotna). Med osebami s pregledanimi vzorci blata je imelo 94,6 odstotka oseb negativen vzorec, 5,4 odstotka oseb pa pozitiven izvid presejalnega testa. V okviru programa je bilo tako opravljenih 9.445 kolonoskopij in 6.887 histopatoloških preiskav.
Kako je bilo v pomurski regiji?
V Pomurju je bilo lani v program povabljenih 18.600 oseb, odzvalo se je 61,5 odstotkov oseb. Odzivnost je bila višja med ženskami in je znašala 67,3 odstotka, med moškimi je bila odzivnost 55,3 odstotka. Najvišja odzivnost je bila v občinah Veržej in Sveti Jurij ob Ščavnici, po dveh letih blagega upadanja pa se je odzivnost ponovno začela vzpenjati.
Večina vrnjenih vzorcev Pomurcev je bila negativna (94,1 odstotka), od 570 oseb, ki so opravile kolonoskopijo, pa so pri 21 odkrili raka debelega črevesa in danke, pri več kot 120 osebah pa histološke oblike, ki predstavljajo večje tveganje za razvoj raka.