Radenski občinski svet se je nedavno sestal na že tretji izredni seji v dobrem mesecu dni, tokrat zaradi sprejema sistemizacije in nove ekonomske cene v obeh vrtcih. Sklic seje je očitno močno zmotil opozicijo, kar je izrazil svetnik Marko Krajnc (SD), ki je v uvodu seje prebral skupno izjavo celotne opozicije, v kateri so svetniki iz vrst Gibanja Svoboda, Neodvisne liste in SD napovedali tudi, da ne bodo več sodelovali na sejah, če jim bo kratena svoboda govora.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(IZGORELOST) Življenje v izložbi nas lahko pahne čez rob. To so izkusili tudi Pomurci
O izgorelosti se v zadnjem obdobju veliko govori. Vse bolj tudi z neko lahkotnostjo, kar že napeljuje na misel o modni muhi v besedičenju. Ob tem je nastala tudi zmešnjava pri uporabi pojmov utrujenost, izgorelost, anksioznost, in čeprav vsa ta stanja sodijo v skupni koš, je med njimi velika razlika. To najbolj dojemajo prav ljudje z izkušnjo izgorelosti.
Po prebrani izjavi so prisotni opozicijski svetniki sejo tudi zapustili, kar pa je imelo za edino posledico, da je župan Roman Leljak lahko sejo hitro in brez nasprotnih stališč pripeljal do konca. Koalicijska deseterica je tako sprejela novo ekonomsko ceno vrtca v Radencih in vrtca Grozdek, ki je po novem del kapelske osnovne šole. Še preden so dvignili zelene kartončke, pa je imel o problematiki vrtca veliko za povedati župan.
Kot je Leljak pojasnil že svetniku Krajncu, je občina šele sedaj dobila predlog vrtca na mizo, čeprav so se več kot dva meseca trudili z obema ravnateljicama, da bi dosegli sprejemljivo ekonomsko ceno. Kompromisna rešitev je, da bo ta cena v veljavi od 1. septembra do konca leta, v tem času pa da bo občina naročila zunanjo revizijo, s pomočjo katere naj bi prišli do ustrezno pripravljene ekonomske cene in sistemizacije, ki bi veljali od začetka leta 2025 in vse do konca šolskega leta. »Vztrajali bomo, da bo ekonomska cena ugodna za žepe staršev, počutje otrok, vzgojiteljic in občine. Po tem vrstnem redu, ki pa se ga sedaj žal ne držimo,« je poudaril Leljak.
Dogovor o menjavi nepremičnin
Cena v obeh vrtcih bo za starše iz radenske občine zaradi subvencije enaka, bo pa za izenačitev cene morala nekoliko globlje v žep poseči občina v kapelskem vrtcu. Tam so namreč oddelki zaradi manjšega števila otrok manjši, zaposlenih pa je skorajda enako, zato je gola ekonomska cena bistveno višja. V vrtcu, ki je del kapelske osnovne šole, so v šolskem letu 2024/2025 načrtovani trije oddelki in en polovičen oddelek s skupno 66 otroki, zaposlenih pa naj bi bilo 12 oseb. V radenskem vrtcu (Radenski mehurčki) pa načrtujejo delo v sedmih oddelkih s 119 otroki, zaposlenih pa naj bi bilo po sistemizaciji 15,5. Ob predpostavki občinske subvencije bo tako ekonomska cena v obeh vrtcih od prvega septembra za prvo starostno obdobje znašala 576,52 evra, za drugo starostno obdobje pa 548,18 evra.
Občinski svet je sprejel še sklep o prenehanju statusa grajenega javnega dobra lokalnega pomena, pri čemer gre za košček zemljišča znotraj zdraviliškega kompleksa družbe Sava Turizem. Po besedah Leljaka iščejo namreč logične in sistemske rešitve v zvezi z razpršenostjo lastništva nepremičnin v radenski občini med občino in družbama Radenska ter Sava Turizem z namenom, da bo občina lastnica premoženja, ki ga po namenski rabi tudi potrebuje, kot so denimo določene ceste, obratno pa tudi zasebni družbi. V tem konkretnem primeru so prišli tudi do dogovora o menjavi nepremičnin.
Preden se je seja zaključila, je župan pokomentiral še delovanje opozicije in jih pozval k sodelovanju ter iskanju skupnih rešitev. »Zapuščanje sej nima nobenih posledic. Nas je deset in lahko seje izpeljemo do konca, občani pa bodo ocenili, ali si želijo takšno opozicijsko vedenje ali njihovo tvorno delovanje,« je mirno dejal Leljak, ki je dodal še, da je vse svetnike pozval k pripravi proračunov za naslednji dve leti. Glavni cilj občine do konca leta 2026 bo po njegovih besedah ureditev problematike vodovoda in kanalizacije v Radencih ter obnova cest.