Premier Janez Janša in njegov politični vzornik Viktor Orban sta se sešla v gledališki in koncertni dvorani Lendava, kjer sta podpisala sporazum o sodelovanju pri gospodarskem in družbenem razvoju narodnostno mešanega območja na obeh straneh slovensko-madžarske meje.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(KAVČ #15) Nika Kovač: "Redko sem očarana, doma so me učili, da moram biti kritična – še posebej do politikov"
Sociologinja, antropologinja in vodja Inštituta 8. marec je postala sinonim za gibanja, ki spreminjajo družbo – od pravic žensk in enakopravnosti do pitne vode, medijske svobode in volilne participacije.
S sporazumom sta državi sklenili, da bosta v prihodnjih petih letih vsako leto namenili po pet milijonov evrov za razvoj manjšin obeh držav. Torej madžarske manjšine v Sloveniji ter slovenske manjšine na Madžarskem. V petih letih naj bi tako vsaka država za gospodarski razvoj manjšin namenila od 20 do 25 milijonov evrov.
"Srečala sta se dva zelo optimistična predsednika vlade," je ob tem dejal madžarski premier Viktor Orban, slovenski premier Janez Janša pa, da gre za nadgradnjo sporazuma izpred 30 let.
Kaj konkretno bo financirano, še ni jasno, so pa pred srečanjem iz janševega kabineta sporočili, da bo na podlagi sporazuma oblikovan razvojni program, v katerem bodo zagotovljena dodatna finančna sredstva za obdobje 2022-2026, ki bodo omogočila odpravljanje zaostankov tako v gospodarskem razvoju kot pri zagotavljanju ustreznega okolja za delovanje manjšinskih medijev, kulturnih in izobraževalnih ustanov.
Ministrica za izobraževanje, znanost in šport Simona Kustec ter namestnik madžarskega ministra za zunanje zadeve in trgovino Levente Magyar pa sta podpisala program sodelovanja v izobraževanju, kulturi in znanosti med slovensko in madžarsko vlado za obdobje 2022-2025, kar naj bi bil po Janševih besedah most med država in osnova, na kateri bosta državi gradili v prihodnje.
Janša je dejal še, da si želi, da Madžarska ne bo šele na sedmem mestu med zunanjetrgovinskimi partnerji Slovenije, ampak da bo napredovala. "Dobri sosedski odnosi so dvojno koristni," je še dejal ob tem. In še, da se o podobnem sporazumu pogovarjajo še z italijansko vlado.
Do srečanja Janše in Orbana, ki sta v EU trdna zaveznika, sicer prihaja pred aprilskimi parlamentarnimi volitvami, ki bodo na Madžarskem tri tedne pred volitvami v Sloveniji. Orban v Slovenijo prihaja v času, ko se država odloča, ali bo uveljavila predkupno pravico države pri prodaji Yorkovega 43-odstotnega deleža v Savi, ki ga sklad prodaja madžarskemu investitorju.