Minulo soboto so na OŠ Gornja Radgona obeležili 50-letnico šolske zgradbe na Prežihovi 1. Dopoldan je šola odprla vrata za širšo javnost, pripravili so pester program aktivnosti, med drugim so se učenci udeležili podnebnega teka, ponovno so podpisali častno eko listino, organizirali so pohod generacije 1974, takratnih prvošolcev, ki so se srečali z letošnjimi prvošolci.
Opoldne je v športni dvorani sledila slovesnost, ki so se je med drugim udeležili poslanka in nekdanja učiteljica na tej šoli Vera Granfol, županja Občine Gornja Radgona Urška Mauko Tuš, predstavnica Zavoda RS za šolstvo OE Murska Sobota Darja Farič Klemenčič, nekdanji ravnatelj Dušan Zagorc in drugi. V svojih govorih so se med drugim spomnili svojih osnovnošolskih dni, prav tako kot zdajšnji ravnatelj Dejan Kokol, ki je vodenje šole prevzel septembra 2017 od Zagorca. V svojem govoru je izpostavil še svež naziv, ki ga je OŠ Gornja Radgona prejela dva dni pred slovesnostjo, to je naziv naj… kulturne šole v letu 2024 v Sloveniji med velikim šolami. Kot je dejal, je to potrditev odličnega dela na tem področju, obenem pa tudi zaveza, »da s svojim znanjem in aktivnostmi tudi v prihodnje prispevamo h kulturnim dogodkom in krepimo vzgojo za kulturo naših učencev in lokalne skupnosti«.
Večje investicije od 1991
Osemletna šola v Gornji Radgoni deluje od leta 1958, sprva je bila na gradu. Že leta 1966 je takratni ravnatelj Milan Nekrep zaradi povečevanja števila otrok podal predlog za gradnjo nove šolske zgradbe. Izbrana je bila lokacija med pokopališčem in potokom Hercegovščak. Dela so potekala v letu 1973 in v prvi polovici leta 1974. Pouk v novi šoli na Prežihovi 1 se je pričel 1. septembra 1974, svečana otvoritev je sledila 19. oktobra istega leta. Ker je bilo še veliko dela z urejanjem okolice šole, so takrat organizirali delovne akcije, v katere so bili vključeni učenci, starši in zaposleni. Šolo so 14. maja 1982 poimenovali po Jožetu Kerenčiču, slovenskemu pisatelju, publicistu, aktivistu OF in narodnemu heroju.
Večja investicijska vlaganja so sledila po letu 1991. Tega leta so denimo uredili učilnico za računalništvo. Tri leta kasneje so po novih normativih in standardih uredili tri učilnice za prvi razred devetletke. V začetku leta 1992 se je šola preimenovala v OŠ Gornja Radgona, v šolskem letu 1992/93 pa so začeli izvajati integrirani pouk. Tako je šola vse od takrat brez zvonca. Šolsko leto 2002/03 je zaznamovala ukinitev podružnične šole v Spodnji Ščavnici, leta 2009 pa je do takrat samostojna šola Janka Šlebingerja s prilagojenim programom postala podružnična šola OŠ Gornja Radgona.
Skozi leta se je šola dograjevala in posodabljala. Uredili so likovno učilnico s kabinetom, učilnico za fiziko, sodobno knjižnico, dve učilnici za glasbeno vzgojo, učilnico za biologijo s terarijem in vivarijem, laboratorij v učilnici za kemijo, razširili so telekomunikacijsko omrežje po celotni šoli, postavili nova igrala za učence 1. triletja, popolnoma so prenovili šolsko kuhinjo, kupili so novo službeno vozilo, uredili novo brezžično omrežje, kupili nove računalnike, prenosnike, tablične računalnike … Leta 2011 je Občina Gornja Radgona pristopila k zamenjavi celotne kritine na šoli. Tega leta je bila nameščena tudi sončna elektrarna, celotna stavba je bila energetsko obnovljena, prav tako sta bili obnovljeni jedilnica in avla šole, zgrajena je bila tudi 100-metrska atletska steza. Leta 2023 so zgradili učilnico na prostem in pridobili nova igrala, v letošnjem letu pa so skladiščni prostor za tehniko in tehnologijo preuredili v učilnico za tehnološko obdelavo. Že leta 1996 je takratni ravnatelj Dušan Zagorc podal na občinski svet pobudo za gradnjo nove športne dvorane. Do realizacije pobude je prišlo leta 2020, ko je bil položen temeljni kamen. Dvorana je tako največja investicijska pridobitev v zadnjih letih, svečano so jo odprli 23. septembra 2022. Izpolnjuje vse standarde in normative šolskega športa, pa tudi standarde za 1. državno ligo v rokometu, odbojki, futsalu in košarki. Ima tudi plezalno steno in tribuno s 507 sedeži.
Ob jubileju so na šoli izdali priložnostni zbornik, kulturni program na sobotni slovesnosti pa so oblikovali učenci OŠ Gornja Radgona in POŠ Janka Šlebingerja.