Zdravnik jo je jokajočo pustil v ordinaciji
Naslednji dan sta z možem Janezom odhitela do Nadine zdravnice v ambulanti, ki jo je takoj naročila na mamografijo. Odšla sta v soboško bolnišnico, kjer jo je uslužbenka na sprejemni prijazno napotila do čakalnice in tam je doživela hladen tuš. Najprej jo je medicinska sestra arogantno vprašala: »Kaj bi radi?« Nada ji je razložila, da je prišla na pregled in ona jo je poslala v ordinacijo. »Z zdravnikom, ki me je sprejel, smo se poznali že od malih nog, moja in njegova mama sta skupaj delali v bolnišnico. Joj, kako se je obnašal. Neverjetno, po pregledu mi je povedal diagnozo, pustil samo v ordinaciji in odšel. Jokala sem,« žalostno pripoveduje.
Njena diagnoza: trojno negativni rak dojke, to je biološko agresivni podtip.
Po slabi izkušnji in sinovih napotkih se je odločila, da bo postopek zdravljenja nadaljevala v Ljubljani. Poklicala je na Onkološki inštitut, kjer so ji takoj določili termin. »Tam je bilo čisto drugače, prijazno osebje, zdravnica neverjetno nežna in pozorna. Še tiste bolnike, ki so sedeli v vozičkih na hodniku, je peljala, meni odpela nedrček,« se spominja Nada. Zdravnica predhodnih izvidov ni upoštevala, vse preiskave je ponovila.Pri ponovni citološki punkciji, to je postopek, pri katerem so ji s tanko iglo posesali celice iz tumorja in jih po ustrezni laboratorijski obdelavi pregledali pod mikroskopom, jo je zdravnica vprašala, kdo ji je poseg opravil prvič.
»Celo dojko sem namreč imela črno, kot če bi kdo na meni sekal drva, povedala sem, da prejšnji zdravnik,« a zdravnica ni odgovorila.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuDobro vino je še vedno cenjeno, ocenjujejo v Vinogradništvu Kolarič
Družina Kolarič je prve trte zasadila daljnega leta 1946. Na sedmih hektarjih vinogradov pridelujejo dvanajst sort, posebej ponosni so na svojo penino.
Po tem so napočile priprave in pogovori o operaciji. »Sem levičarka, mislila sem, da si ne bom več mogla narezati kruha, da ničesarveč ne bom mogla delati. Prej sem bila prestrašena zaradi diagnoze, potem zaradi operacije, a zdravnik me je tako pomiril, da bi lahko tisto sekundo legla na operacijsko mizo.« Operacija je bila uspešna in sledila je kemoterapija. »Imela sem šest ciklusov kemoterapije, ki me ni zelo izčrpala. Po prejetem zdravilu sem doma še kuhala kosilo,« nostalgično pripoveduje Nada. Zdravnica ji je takrat tudi povedala, da se bolezen lahko v dveh letih ponovi. Če se v tem obdobju ne bo, se verjetno ne bo nikoli. In tako je tudi bilo. »V dveh letih se bolezen ni ponovila, se je pa ženski iz Krškega, s katero sva skupaj ležali. Njo je bolezen premagala,« se s težkim srcem spominja.
Aktivna na vseh področjih
Nada je bila pred operacijo strastna kolesarka, »včasih sem se odpeljala na kavo celo v Pristavo. Po operaciji malo manj kolesarim, a še vedno zelo rada,« pripoveduje kot aktivna članica Društva bolnikov s kronično bolečino, kjer si ljudje z različnimi boleznimi med seboj pomagajo in delijo najpomembnejše – spodbudne in pozitivne besede, ki so bolniku zelo pomembne. V društvo jo je 'zvabila' njena dolgoletna prijateljica iz osnovnošolskih klopi - Mija Roudi, ki je predsednica društva. »Dobri ljudje se morajo družiti v društvih. Ko je bila Nada v postopku zdravljenja, sem ji pošiljala razna sporočila, jo spodbujala in pomagala. "Bika je namreč potrebno zgrabiti za roge" sočutno razlaga Mija, medtem ko Nado toplo objema čez ramena.