»Takoj, ko so mi učiteljice sporočile, da stojijo pri Lukovici, ker so jih ustavili policisti, a da že dolgo čakajo, sem klicala na najbližjo policijsko postajo,« nam je povedala ravnateljica Osnovne šole IV Murska Sobota Metka Rovšek Kuharič. Z izleta v Ljubljani se je namreč vračalo 40 otrok s posebnimi potrebami, ki obiskujejo to šolo. »A policisti so mi povedali, da kontrolo prometa opravlja republiška policija. Tako da nisem mogla nič pomagati. Me je pa najprej zanimalo, ali je morda kaj narobe z avtobusom, a so mi učiteljice zatrdile, da jim je policist povedal, da je avtobus popolnoma varen.«
Preberite še
Odpri v novem zavihkuČrno-beli pripravljeni na derbi z vodilnimi zmaji: "Ne bomo jih šparali," sporoča Drobne
Fazanerija bo sredi nedeljskega popoldneva prizorišče derbija med Muro in Olimpijo.
Razlog, da je policist kar uro in pol zadrževal 40 otrok s posebnimi potrebami, ki ne le da težko čakajo, ampak potrebujejo posebno nego, zdravila, previjanje in podobno, je bil v sporni tabli, ki označuje prevoz otrok. Na tabli je bil namreč upodobljen otrok pred mamo. Tabla pa bi morala biti taka, da je upodobljena mama pred otrokom. »Skrajno neprimerno se mi zdi tako dolgo zadrževati nekoga, sploh če gre za osebe, ki potrebujejo posebno nego. Neprimerno pa se mi zdi zato, ker je popolnoma neživljenjsko, gre za čisto birokracijo,« je še dejala ravnateljica.
Tudi predstavnik prevoznika Daniel Penhofer je povedal, da je bilo tako z avtobusom kot z voznikom vse v redu. »Voznik je imel tablo nameščeno, a očitno je prišlo vmes do spremembe pravil. Mi imamo obe vrsti znakov za prevoz oseb – na enem je upodobljen otrok pred mamo in tako tablo je imel naš avtobus, policist pa je vztrajal, da mora biti na znaku upodobljena mama pred otrokom.« Penhofer je dodal, da kot prevoznik ne beži od odgovornosti in da bo kazen, ki so jo vozniku napisali policisti, tudi plačal, a se mu je zdel policijski postopek predolg. »Tudi jaz sem klical na celjsko policijsko postajo, a na terenu je bila republiška prometna policija, tako imenovana specializirana enota za nadzor prometa iz Ljubljane. Naš voznik je opravil preizkus alkoholiziranosti in napihal 0,0 promila, vmes je imel dovolj počitka, vse je bilo v redu. Tudi avtobus je bil tehnično brezhiben. Je pa bil problem tudi, da niso mogli odčitati podatkov s tahografa in so potem klicali drug policijski avto, ki prav tako ni mogel tega opraviti, in so klicali še eno patruljo. Ter seveda čakali nanje. Otroci pa prav tako. Čeprav smo jih vsi opozarjali, da gre za potnike s posebnimi potrebami. To s tahografom je bilo popolnoma nepotrebno, saj bi lahko v Murski Soboti, potem ko bi otroci že šli domov, pridobili podatke z našega tahografa.« Kar pa se tiče table, dodaja Penhofer, vse table kupujejo pri pooblaščenem prodajalcu, kar naj bi bilo zagotovilo, da so usklajene s predpisi. Ker pa mu ni dalo miru, je šel gledat, od kod sporen znak in ugotovil, da so avtobus pred dvema letoma kupili v tujini; kjer je znak za prevoz očitno majčkeno drugačen, ne pa bistveno drugačen. Penhofer: »Najprej smo preverjali, kdaj naj bi se predpisi o znaku spremenili. Ampak, saj ne gre zato. Vsak ve, pa če je mama na znaku spredaj ali zadaj –, da gre za prevoz otrok. Bistvo se ne spreminja. A mi ne bežimo od odgovornosti – kazen bomo plačali. Žal mi je le za otroke, saj je bil postopek predolg.«
Tudi starši so bili milo rečeno nejevoljni. Tako je eden od očetov na svojem profilu na socialnem omrežju zapisal, da je skrajno razočaran nad dejanjem policista, saj se mu zdi zadrževanje polnega avtobusa otrok zaradi table sramota. »Sprašujem se, kje je humanost naše policije.« Mama enega od otrok, s katero smo govorili, pa je potrdila, da je za njenim otrokom res neprijetna izkušnja, saj so eno uro in pol sedeli na avtobusu, njen otrok recimo sploh ne bi smel biti tako dolgo pri miru, da jih je zeblo, saj so bila vrata avtobusa odprta, in da so domov prišli ne le izmučeni, ampak tudi lačni.
Za izjavo smo prosili tudi policijo, a odgovora še nismo prejeli.