"Koronavirus bosta premagali znanost in človečnost," je poudaril Pahor in tako izrazil hvaležnost znanstvenikom. Izpostavil je, da je vsakdo v tem letu občutil izgubo, nekateri so izgubili svojce, najbližje. "Z njimi iskreno sočustvujemo," je dejal. V poslanici se je spomnil tudi vseh, ki se borijo v prvih vrstah. "Žalost in strah sta premagovala dobrota in pogum. Nikoli ne bomo pozabili na tiste med vami, ki se borite v prvih vrstah. Za vedno boste naši srčni heroji," je dodal.
Poudaril je, da bo tudi okrevanje bo zelo zahtevno in odgovorno delo. Reševati bo treba vse od gospodarskih težav do socialnih stisk ljudi in podnebnih sprememb. "Vsestransko okrevanje ne pomeni, da se nujno vrnemo k staremu, temveč je tudi priložnost, da stremimo k novemu, boljšemu, bolj vzdržnemu in pravičnemu. To bi lahko bil zelo ustvarjalen čas. Veselimo se ga," je povedal Pahor. To leto je posebej preizkušalo našo človeško potrpežljivost, je dejal. Prebivalce je pozval, naj bodo še naprej strpni in sočutni. "Slovenci imamo toliko razlogov, da med sabo najdemo navdih - tudi v najtežjih trenutkih nas lahko navdušujejo športni, znanstveni in drugi svetovni podvigi naših junakov ter neverjetna solidarnost naših ljudi," je naštel. Dodal je, da končno vidimo ciljno črto. "Skupaj gremo proti njej. Skupaj jo bomo tudi prestopili, nikogar ne bomo pustili zadaj," je dejal.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(KAVČ #15) Nika Kovač: "Redko sem očarana, doma so me učili, da moram biti kritična – še posebej do politikov"
Sociologinja, antropologinja in vodja Inštituta 8. marec je postala sinonim za gibanja, ki spreminjajo družbo – od pravic žensk in enakopravnosti do pitne vode, medijske svobode in volilne participacije.
Morda bomo morali prav proti koncu dati od sebe še zadnje moči, a naposled bomo uspeli. "Za nič na svetu se ne smemo vdati malodušju. Dajmo najboljše od sebe. Bodimo prizanesljivi, pazimo drug na drugega. Spodbujajmo se. Skupaj bomo zmagali in na novo okrevali," je še povedal.