Razstavo sta pripravila lendavsko Fotografsko društvo Pannonia in Galerija-Muzej Lendava ob pomoči Občine Lendava, Zveze kulturnih društev Lendava in podjetja Digifot. Na ogled je 100 fotografij 84 avtorjev iz 27 držav.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuZnanih je več podrobnosti o pretepu na soboški tržnici
Dve osebi sta iskali pomoč v regijski bolnišnici.
Razstavo Pannonia Reflections (Panonske refleksije) je odprl predsednik tričlanske ocenjevalne komisije Matej Peljhan, predstavila sta jo še predsednik Fotografskega društva Pannonia Davor Dolenčić in direktor Galerije-Muzeja Lendava Dubravko Baumgartner. Ob odprtju so podelili priznanja za najbolje ocenjene fotografije, Fotografska zveza Slovenije pa je podelila članom slovenskih fotografskih društev še naslove, diplome Mednarodne zveze za fotografsko umetnost. Izročil jih je pooblaščenec Mednarodne zveze za fotografsko umetnost za Slovenijo in predsednik Fotografske zveze Slovenije Vasja Doberlet.
Baumgartner je povedal, da je fotografska razstava ena največjih tovrstnih razstav v Sloveniji. Tako je v Lendavi na ogled zelo kakovostna razstava fotografij, ki jih lahko običajno vidimo le v večjih prestolnicah. Doberlet je dodal, da se je fotografski salon Panonnia Reflections v devetih letih uveljavil kot prepoznavna mednarodna fotografska razstava, s številčno in kakovostno udeležbo fotografov.
Na natečaj je prispelo 5573 fotografij 340 avtorjev iz 56 držav, razstavljene pa so tiste, ki so bile najbolj ocenjene, tako Dolenčić. O teh je odločala tričlanska komisija v sestavi Matej Peljhan in Simon Krejan iz Slovenije ter Zoran Kolarić iz Hrvaške.
Razstava je mednarodni projekt, ki poteka pod pokroviteljstvom in po pravilih Mednarodne zveze za fotografsko umetnost FIAP, Fotografske zveze Slovenije in Fotografske zveze ZDA (Photographic Society of America). »V začetku avgusta smo objavili razpis s petimi temami: odprta barvna, odprta črno-bela, ženska, voda in ulična fotografija. Pri ocenjevanju so bili merodajni sicer predvsem kreativnost, sporočilnost in originalnost, pomembna pa je tudi tehnična dovršenost fotografij. Te so bile označene s šifro, tako, da člani komisije niso vedeli, kdo je avtor.« Med domačimi fotografskimi društvi je letos bil po številu priznanj najuspešnejši Digitalni foto klub iz Celja, med tujimi pa Fotoklub Zagreb.
Po besedah Peljhana je letos na natečaj prispelo veliko odličnih fotografij iz vsega sveta: »Pri izboru najboljših ne gre samo za moje osebno stališče, moje osebne kriterije, ampak gre tudi za iskanje odgovora na vprašanje, ki si ga pravzaprav postavlja vsak izmed nas 'Kaj je dobra fotografija?'« To je tista, ki nudi užitek v estetiki, lahko zadovolji oko, lahko pa je tudi mnogo več. Danes smo priča poplavi fotografij, podob, ki vdirajo v naše oči na vsakem vogalu, v vsakem trenutku: »To so velikokrat instant fotografije, ki se ponavljajo in ki v sebi pravzaprav ne nosijo neke umetniške vrednosti. Umetniško vrednost predstavlja fotografija, ki vzbudi naše možgane, razmišljanje, vzbudi naša čustva in nas tudi opomni na to, kaj je najbolj pomembno, katere vrednote.«