Parada učenja je osrednji dogodek 25. Tednov vseživljenjskega učenja. Ta je bila prejšnja leta na eni lokaciji v mestnih središčih, letos pa so zaradi pandemije dogajanje razpršili na štiri lokacije po Murski Soboti. Dogajanje, s katerim promovirajo in spodbujajo učenje odraslih, po vsej Sloveniji usklajuje Andragoški center Slovenije, Ljudska univerza Murska Sobota (LUMS) pa je območni koordinator, nosilec projekta ter skrbnik njegovega razvoja in izvedbe na našem območju.
Parada učenje se je začela že z jutranjo pripravo na dan z jogo v drevoredu mestnega parka in vadbo paraplegikov na sedežu Društva paraplegikov Prekmurja in Prlekija, kjer je obiskovalce nagovoril župan mestne občine Murska Sobota Aleksander Jevšek. V medgeneracijskem središču Mensana je bil pogovor na kavču o učenju za trajnostni razvoj – za dobro človeka in narave. O tej temi so iz lastnih izkušenj govorili Goran Miloševič, Lovro Vehovar in Mateja Hauser, pogovor pa je povezoval Marjan Maučec. V prostorih Ljudske univerze Murska Sobota so si obiskovalci lahko ogledali razstavo o pomurskih nagrajencih Andragoškega centra Slovenije preteklih let. O teh so posneli kratke filme, ki so jih vrteli na računalnikih. Na dvorišču in v prostorih LUMS pa so pripravili še razstavo izdelkov foto in likovnega krožka Društva D3.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuČrno-beli pripravljeni na derbi z vodilnimi zmaji: "Ne bomo jih šparali," sporoča Drobne
Fazanerija bo sredi nedeljskega popoldneva prizorišče derbija med Muro in Olimpijo.
V paviljonu Expano so se učili tradicionalnih znanj in spretnosti ter izmenjevali sadike trajnic v predstavitvah pod skupnim naslovom Učenje med tradicijo in sodobno tehnologijo. Študijski krožek Lipovci je predstavil, kako izdelamo iz naravnih materialov košare, ograje ali oporo za plezalke v našem "ogračeki". Študijski krožek Tišina je predstavili, kako sešijemo vrečke in pospravimo zelišča. Študijski krožek Od šume do vrta – tradicija, izkušnje, uporaba pa je organiziral izmenjavo sadik okrasnih trajnic, ob tem pa je obiskovalcem svetovala strokovnjakinja Melita Varga Lemut. Program sta povezovala Milan Zrinski in vodja Expana Helga Lukač. Parado učenja so v Expanu zaključili z video-predavanjem dr. Ane Krajnc o učenju in dolgo živeči družbi.
Tedni vseživljenjskega učenja potekajo od 4. septembra do 9. oktobra, v tem času pa se bo zvrstilo okrog dvesto dogodkov v organizaciji več kot šestdeset pomurskih organizacij, društev in skupin. Gre za najvidnejšo promocijsko manifestacijo na področju izobraževanja in učenja v Sloveniji, ki je del mednarodnega gibanja festivalov učenja v svetu. Dogodki in prireditve so objavljene na spletnih straneh Tedna vseživljenjskega učenja in Ljudske univerze Murska Sobota.