V Slovenski demokratski stranki, Novi Sloveniji in Modri listi Antona Štihca so pripravili javno tribuno z naslovom Združeni za boljše življenje v mestni občini Murska Sobota.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(KAVČ #15) Nika Kovač: "Redko sem očarana, doma so me učili, da moram biti kritična – še posebej do politikov"
Sociologinja, antropologinja in vodja Inštituta 8. marec je postala sinonim za gibanja, ki spreminjajo družbo – od pravic žensk in enakopravnosti do pitne vode, medijske svobode in volilne participacije.
Nekdanji direktor mestne uprave in kandidat SDS za soboškega župana Bojan Petrijan, ki bo na volitvah nastopil s sloganom Zate Sobota, je bil med drugim kritičen do visokih cen komunalnih storitev v mestni občini. »Če se cene v enem mandatu zvišajo za 60 odstotkov, smo lahko zaskrbljeni,« pravi in dodaja, da so bile cene določene leta 2013. Po menjavi na vrhu mestne občine po zadnjih lokalnih volitvah se je zamenjalo vodstvo javnega podjetja Komunala, v katerem po Petrijanovih besedah ni transparentno ločene javne in tržne dejavnosti, ker po njegovem mnenju omogoča nepregledno prelivanje denarja.
Mestni svetnik Anton Štihec je k temu med drugim še dodal, da se dobiček, ki ga javno podjetje ustvarja na podlagi višjih cen, ne pozna pri nižjih položnicah, temveč ga porabljajo za nakup nepotrebnih stvari, kot je snežni top.
»Dogajajo se stvari, kot je davek na dež,« je bil kritičen predstavnik NSi Drago Rajbar, ki prav tako opozarja na zvišanje cen komunalnih storitev, po njegovih podatkih se je znesek na položnici v zadnjih letih s 16 evrov ponekod povzpel na 60 evrov.
Petrijan je pri tem ponovil tudi očitek o tem, da so nekateri mestni svetniki iz vrst strank, ki podpirajo župana Jevška, tudi direktorji javnih zavodov, kar, kot pravi, pomeni, da sami lahko odločajo o proračunih teh zavodov. Štihec še meni, da razen ene prireditve sedanjemu županu ni uspelo oživiti mestnega središča, kot je obljubljal pred volitvami.
Petrijan in Štihec, ki sta si pred leti kot župan in direktor mestne uprave prizadevala za širitev sistema daljinskega ogrevanja in koriščenje geotermalne energije v mestni občini, še izpostavljata, da soboški sistem daljinskega ogrevanja propada, saj so se po Petrijanovih besedah odklopili nekateri pomembni odjemalci, kot je Zavarovalnica Triglav. Vzrok za tako stanje pa pripisujeta tudi potezam mestne uprave, ki je po njunem mnenju zaustavila širitev sistema daljinskega ogrevanja, zaradi česar so stanovalci večstanovanjskih objektov začeli problematiko reševati sami.
Sodelujoči na javni tribuni so bili kritični tudi do projekta postavitve paviljona Expano, saj menijo, da ta finančno ne bo vzdržen. S prvotno predvidenih 1,6 milijona se je po njihovi oceni projekt do danes podražil na skoraj 6 milijonov evrov. »Expano je zelo tvegan projekt, podjetniki se v kaj takega ne bi spustili,« pravi Petrijan, ki izpostavlja, da bo kljub evropskim sredstvom za vzdrževanje objekta občina porabila 400 tisoč evrov na letni ravni.
Štihec zaenkrat še ni povedal, ali bodo v Modri listi podprli Petrijana kot županskega kandidata, ali pa bodo na volitvah nastopili s svojim kandidatom.