Na konferenci so ob Boštjanu Sedonji, vodji oddelka za splošne policijske naloge v Sektorju uniformirane policije PUMS, sodelovali še kirurg iz Splošne bolnišnice Murska Sobota Milan Nemeš, predstavnica Društva za zaščito živali Pomurja Ana Marija Žnidarič in Tadej Zelko iz Prostovoljnega gasilskega društva Murska Sobota.
Nemeš je opozoril na to, da se v zadnjih letih uporaba pirotehnike ponovno povečuje. Pri tem ne nastajajo le poškodbe, pač pa tudi materialna škoda in onesnaževanje okolja. Povedal je, da je zadnjih nekaj let zaznati upad števila poškodb, kar ne pomeni, da jih ni. V Sloveniji vsako leto zabeležijo od ene do treh resnih poškodb zaradi uporabe pirotehnike. Kako je v Pomurju? Prvega januarja 2020 je prišlo do poškodbe prstov na roki, februarja letos je topovski udar na nogometni tekmi med Muro in Mariborom poškodoval sedem oseb. Kirurg je izpostavil, da se je v zadnjem času spremenila struktura poškodovancev. Prej so bili v večini namreč mlajši mladostniki, stari okoli 11, 12 let, zdaj pa se to pomika v zgodnja 20. leta, ob tem je tudi precej otrok. Najpogostejše poškodbe so opekline, raztrganine mehkih tkiv, poškodbe kosti, v najhujšem primeru pa prihaja do amputacij. Najbolj pogosto so poškodovani prsti rok, oči in obraz, glava ter trup in noge. "Poškodbe največkrat pustijo trajne posledice," je opozoril. in pristavil, da lahko pride tudi do hudih poškodb ali smrti ljudi, ki so slučajno navzoči na mestu, kjer se odvržejo pirotehnična sredstva.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(KAVČ #20) Barman Benjamin Škafar o nastopu med elito in pivski kulturi v regiji. Postregel z receptom za praznični koktejl
Benjamin Škafar iz Bratonec je državni prvak v mešanju pijač in je pred nekaj tedni Slovenijo zastopal na svetovnem prvenstvu na Portugalskem. Gostili smo ga v novi epizodi podkasta Kavč.
Tadej Zelko je spomnil, da je v zadnjih petih letih zaradi pirotehnike zagorelo le enkrat, in sicer lesena lopa v Murski Soboti pred petimi leti. "Opažamo, da nas lahko zadnje čase bolj skrbi uporaba sredstev, ki počijo, kot svetlobnih sredstev. V letošnjem letu na nogometni tekmi je prišlo do enega takega primera. Če ne bi imel operativec popolne opreme na sebi, bi prišlo do resnih posledic," je dejal. V letošnjem letu so gasilci posredovali tudi na drsališču v Murski Soboti, kjer je zaradi pirotehnike prišlo do poškodbe cevi. Te so morali sanirati in preprečiti izlivanje tekočine v jašek. Tiste, ki bodo uporabljali pirotehniko, je opozoril, naj kupijo izdelke, ki so dovoljeni in z ustreznimi certifikati, ter naj jih uporabljajo na zato primernem mestu.
Ana Marija Žnidarič iz Društva za zaščito živali Pomurja je izpostavila, da se velika večina živali boji pokanja petard in ostale pirotehnike. Živali v teh primerih čutijo stresno situacijo, ker imajo bolj izostren sluh, slišijo nekajkrat bolje kot ljudje, ptice izgubijo orientacijo, divje živali brezglavo tekajo okrog. Pravi, da je za domače živali najbolj pomembno, da so nekje v zaprtih prostorih. V tem obdobju je namreč največ pogrešanih, pobeglih in povoženih živali. "Poskrbimo, da so na varnem, če pa pobegnejo, je treba čim prej obvestiti zavetišča in veterinarske postaje." Če druge rešitve ni in so živali že v minulih letih stežka preživljale stresne situacije, lahko lastniki pri veterinarju dobijo pomirjevala. Sicer pa pravi, da je najboljša rešitev ta, da živali z nečim zaposlimo, na primer z igračo, vseskozi pa smo ob njih in jim dajemo občutek pomirjenosti.
Policisti vsako leto pozivajo k pravilni in uvidevni uporabi pirotehnike, saj si želijo, da bodo prazniki minili mirno, varno in brez poškodb. "Odsvetujemo vsakršno uporabo pirotehnike. Če pa imate namen kupiti pirotehniko, jo nikar ne kupujte od prodajalcev na tržnicah, bolšjih sejmih ali na ulicah, prav tako jih ne kupujte od oseb, ki jih prodajajo na družbenih omrežjih. Izkušnje kažejo, da je uporaba teh izdelkov zelo nevarna. Izdelki večinoma niso testirani, prav tako so vprašljivi materiali, iz katerih so izdelani," je dejal Sedonja. Spomnil je, da je v Sloveniji pirotehnične izdelke, katerih glavni učinek je pok, kategorije F1, dovoljeno prodajati od 19. do 31. decembra, uporabljati pa od 26. decembra do 1. januarja. Uporaba ognjemetnih izdelkov, kategorije F1, je prepovedana v strnjenih stanovanjskih naseljih, v zgradbah, zaprtih prostorih, v bližini bolnišnic in prevoznih sredstvih v potniškem prometu in na površinah, na katerih potekajo javna zbiranja. Policisti bodo izvajali nadzore v bližini šol, na javnih prireditvah in ostalih mestih, kjer bi lahko prišlo do prodaje in uporabe pirotehničnih sredstev. Globa za fizične osebe znaša od 400 do 1200 evrov, je dodal.
Predstavil je tudi nekaj statističnih podatkov. V obdobju od 1. decembra 2023 do 10. januarja letos so policisti PUMS obravnavali devet kršitev Zakona o eksplozivnih in pirotehničnih izdelkih in zasegli 4458 pirotehničnih izdelkov. V vseh obravnavanih kršitvah so bili kršitelji mladoletniki.
V letošnjem letu, od 1. do 18. decembra, so prejeli šest prijav v zvezi uporabe pirotehničnih izdelkov. 8. novembra so imeli denimo ob izvajanju nadzora v Murski Soboti v postopku mladoletnika, ki so mu zasegli 7 pirotehničnih izdelkov (kategorija F3), ter hladno orožje – bokser. Zoper storilca bo podan obdolžilni predlog na pristojno sodišče. Istega dne so v Murski Soboti opazili osebo, ki je odvrgla pirotehnični izdelek. Šlo je za mladoletnika, zoper katerega bo podan obdolžilni predlog.
3. decembra letos pa so bili policisti Policijske postaje Murska Sobota s strani predstavnikov osnovne šole obveščeni, da so učenci v šolo prinesli pirotehnične izdelke in hladno orožje. Zaseženih je bilo 44 pirotehničnih izdelkov (kategorij F2 in F3) ter hladno orožje – bokser. Zoper enega mladoletnika bodo uvedli postopek o prekršku, zoper drugega mladoletnika obdolžilni predlog. Kot smo že poročali, so imeli policisti 5. decembra ob izvajanju nadzora v bližini drsališča v Murski Soboti v postopku otroka, ki so mu zasegli 7 pirotehničnih izdelkov (kategorija F3). Obveščeni so bili zakoniti zastopniki in center za socialno delo.