Minuli četrtek je Sindikat Glosa PiŠK na soboškega župana Damjana Anželja naslovil javno pismo glede problematičnih razmer v PiŠK, pri čemer so v sindikatu opozorili na razvojni zaostanek knjižnice in hkrati neposredno komentirali tudi nedavne navedbe župana. Anželj je namreč že v odzivu na naše razkritje glede sporne rabe madžarskega jezika v knjižnici dejal, da so odnosi v javnem zavodu slabi že vse od menjave vodstva, ko je konec leta 2017 dotedanjo direktorico Jasno Horvat zamenjala Klaudija Šek Škafar, ki je leta 2022 dobila zeleno luč za še en mandat na čelu knjižnice. Direktorica je sicer že dlje časa, večino lanskega leta, bolniško odsotna. V luči močnih odmevov po sporni rabi madžarščine je župan hkrati opozoril, da je postala knjižnice polje političnih obračunavanj, ki jih morajo prekiniti akterji, ki jih izvajajo. Za lažje razumevanje: javni zavod PiŠK je bil v preteklosti, pred zamenjavo vodstva, v vplivnem in interesnem polju stranke SDS, od spremembe vodstva in drugih organov zavoda, pa se je tehtnica nagnila na vladajočo SD. Po prihodu Svobode se je interesno območje naravno razširilo, že tako močne tenzije pa so se še zaostrile in dobile še okrepljeno politično dimenzijo.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(PiŠK) Ob kulturnem prazniku sindikat z ostrim pismom Anželju: "Razmere v knjižnici so lahko le posledica kadrovske politike"
Sindikat Glosa Pokrajinske in študijske knjižnice Murska Sobota je pred 8. februarjem, kulturnim praznikom, murskosoboškemu županu Damjanu Anželju poslal javno pismo, v katerem opozarja na pereče težave v javnem zavodu.
Anželj je podobno kot v izjavi za naš medij dejal na zadnji seji mestnega sveta, ko je na problematične razmere v knjižnici ponovno opozoril mestni svetnik Anton Slavic, ki je predlagal celo razrešitev članov sveta zavoda. Župan mu je pritrdil, da je prišlo do sporne rabe madžarskega jezika, saj da se strinja, da "tukaj ni dvojezično območje in je na prvem mestu slovenščina", a hkrati ponovil svoje stališče glede neprimerne politizacije javnega zavoda. "Niti en javni zavod ne sme biti polje političnega obračunavanja ali kakih drugih interesov. In to Pišk je. Vse od nastavitve sedanje direktorice potekajo notranji in zunanji boji, zaradi nekih starih zamer, tudi proti SD-ju in tako naprej. Te stvari so stvar preteklih mandatov, seveda pa jih je treba reševati," je med drugim dejal v odgovoru mestnemu svetniku.
V javnem pismu so zaposleni glede teh županovih navedb: "Radi bi vas opozorili, da se nam tovrstne izjave zdijo neprimerne, so zavajajoče in jih lahko dojamemo le kot poskus preusmerjanja pozornosti od bistva problema. Politična obračunavanja v zvezi s knjižnico in boj nekakšnih interesov namreč gotovo ne potekajo v našem kolektivu, temveč očitno potekajo v mestnem svetu in zakulisju občinske politike. Stanje in razmere v naši knjižnici so torej kvečjemu lahko le posledica take kadrovske politike." V tej smeri se je sedaj na kratko odzval na javno pismo tudi župan. "Stojim za svojim stališčem, ki sem ga o stanju med zaposlenimi v Pokrajinski in študijski knjižnici podal na zadnji seji mestnega sveta. Očitno so se nekateri zaposleni v Pokrajinski in študijski knjižnici v teh izjavah našli," je poudaril.