Pohodniki iz različnih koncev Pomurja, pa tudi sosednje Madžarske, so se zbrali pri mladinskem domu na Hodošu, od koder so krenili na 13-kilometrsko pot do Čepinec, kjer je bil zaključek s pogostitvijo. Pot so prehodili večinoma po gozdu, in sicer prvih nekaj kilometrov po poti, kjer so nekoč hodili graničaji, nato pa ob mejnih kamnih do čepinske karavle.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuZnanih je več podrobnosti o pretepu na soboški tržnici
Dve osebi sta iskali pomoč v regijski bolnišnici.
Vmes so se na poti, ki vodi do madžarske Sole, na kratko ustavili pri nekakšni demonstraciji železne zavese, ki so jo postavili Madžari, kmalu za tem pa so opravili še prvi postanek pred zadnjim delom poti.
Kot je povedal Ludvik Orban, župan Občine Hodoš, so vsako leto konec aprila pripravili pohod po občini, letos pa so se z Iztokom Fartkom, županom sosednje Občine Šalovci odločili, da bi omenjeno graničarsko pot tudi povezali. "Pot je sicer zelo zaraščena, na določenih mestih bi morali urediti tudi brvi, zato bomo prehodili le del te poti," je pred začetkom pohoda povedal Orban in dodal, da imajo sicer željo to pot v prihodnje tudi uradno označiti s tablami in oznakami na drevesih ter jo temu primerno urediti.
Orban, ki je sicer leta 1980 bil tu rezervist, pravi, da morajo to zgodovino ohraniti. "Mi takrat nismo smeli iti v gozd ali na njivo, če nismo imeli dovolilnice, precej ostro je bilo. Tudi zato je pomembno, da to zgodovino ohranjamo, saj bodo le tako naši zanamci vedeli, kaj in kdaj so se te stvari tu dogajale," je še dodal.
Med pohodniki, ki se jih je zbralo okrog 130, je bilo tudi kar nekaj mladih, ki so s pohodom po graničarski poti lahko iz prve roke spoznali vsaj en manjši del tudi za to območje pomembne zgodovine, starejši, ki se tega praznika zavedajo nekoliko bolj, pa so prišli tudi zaradi spominov.