Energetski svetovalec Eko sklada Valentin Odar pojasnjuje, da so bile pred desetimi leti na voljo ugodnejše subvencije za tovrstne naložbe zaradi evropskega sporazuma, s katerim se je Slovenija zavezala k povečanju deleža obnovljivih virov energije. Potem ko smo v državi dosegli ustrezno kvoto sončnih panelov – gre za določeno inštalirano površino sončnih elektrarn –, je država prenehala subvencionirati take naložbe, pravi Odar. Nekaj let subvencij nato ni bilo na voljo, pred tremi leti pa so spet začeli spodbujati postavitev sončnih elektrarn, tokrat za samooskrbo z električno energijo po principu net-meteringa. »Gre za sistem, v katerem proizvajamo električno energijo in jo pošiljamo v omrežje, hkrati prek povezave z omrežjem to energijo tudi porabljamo. Enkrat letno se naredi obračun, če proizvedemo manj električne energije, kot smo je porabili, jo moramo doplačati, če pa je proizvedemo več, za presežno in oddano energijo ne dobimo denarja. Gre samo za samooskrbo,« pojasnjuje Odar.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuDobro vino je še vedno cenjeno, ocenjujejo v Vinogradništvu Kolarič
Družina Kolarič je prve trte zasadila daljnega leta 1946. Na sedmih hektarjih vinogradov pridelujejo dvanajst sort, posebej ponosni so na svojo penino.
Sicer se lastniki večjih sončnih elektrarn še vedno lahko z odjemalci dogovorijo za plačilo oddajanja elektrike, vendar to ni več zakonsko določeno. Investicija za povprečno zmogljivo, 9-kilovoltno sončno elektrarno znaša od 10 do 12 tisoč evrov, odvisno od ponudnika. Zanjo je možno pridobiti nepovratna sredstva Eko sklada, in sicer 180 evrov na kVA (kilovoltamper) inštalirane nazivne električne moči. Torej bi lahko pri investiciji omenjene velikosti prejeli okoli 1620 evrov subvencije. Za preostanek naložbe je možno dobiti ugoden kredit Eko sklada. Investicija se po besedah Odarja obrestuje, saj investitor po postavitvi sončne elektrarne plačuje še zgolj od 10 do 15 odstotkov siceršnjega mesečnega zneska za elektriko, kolikor znašajo obratovalni stroški. Vračilna doba pri investiciji v 9-kilovatno elektrarno pa je od 7 do 8 let. »Sončno elektrarno je smiselno narediti, če imate denar in ta zaradi nizkih obrestnih mer izgublja vrednost na banki.« V Pomurju, pravi Odar, je trenutno veliko povpraševanje po investicijah v sončno elektrarno.