Minister Zdravko Počivalšek si je v spremstvu direktorja in prokurista v podjetju Paradajz Martina Žigo in Kristjana Magdiča ogledal pridelavo paradižnika v rastlinjakih v Renkovcih. Ta namreč tudi v času epidemije koronavirusa poteka brez zastojev, v naslednjih dneh pa bodo začeli pobirati večje količine dozorelih plodov. Tako kot doslej bodo pobirali z domačo delovno silo, zato pri tem ne pričakujejo težav.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuPrvi sneg zapadel tudi po nižinah
Na cestah velja večja previdnost.
Po pričakovanju bodo enako kot lani tudi letos pridelali na 8,5 hektarjih 4500 ton paradižnika, kar predstavlja približno četrtino vseh slovenskih potreb. "V teh težkih časih je ta družba vzorčni primer, na kakšen način bi se morale organizirati slovenske proizvodnje, da bi se zaščitili delavci," je poudaril Počivalšek. Gostitelja sta ministra seznanila z varovalnimi ukrepi, ki jih izvajajo v podjetju že nekaj časa zaradi varovanja proizvodnje pred nevarnostjo virusa rjave grbančavosti ploda paradižnika, zdaj pa so jih dodali še varovanje zaposlenih pred okužbo s koronavirusom. Pred približno desetimi dnevi so ob rastlinjakih postavili tudi stojnico s prodajo domačih pridelkov ter tudi pri tem poskrbeli za zaščito kupcev in zaposlenih.
Vodstvo podjetja je ministra seznanilo še s skorajšnjim začetkom gradnje novega rastlinjaka v velikopolanski občini, pa tudi s težavami pri sami izvedbi. Izvajalci del bodo prišli iz tujine, kar pomeni, da bi ob vstopu v Slovenijo morali najprej v štirinajstdnevno karanteno. Glede te naložbe podjetja Paradajz je minister Počivalšek dejal, da je tudi ta investicija lahko deležna državne pomoči. "Še posebej, ker verjamem, da bomo v sklopu tega 'korona paketa' ukrepov pripravili tudi paket spodbujanja naložb, ki bo zajemal več smeri, in sicer, da omogočimo investitorjem, da enostavneje in hitreje pridejo skozi postopke ter da začnejo z gradbenimi deli, vsekakor pa tudi s financami. Neodvisno od epidemije koronavirusa pa si kot država moramo prizadevati za ustvarjanje delovnih mest zunaj pomembnih središč. Ne moremo imeti vso delovno aktivno prebivalstvo skoncentrirano v petih, šestih mestih. Še posebej nas skrbi obmejno območje. Če hočemo, da bo poseljeno, potem moramo omogočiti ljudem, da tukaj delajo," je še izjavil minister za gospodarski razvoj in tehnologijo.
Glede zahtevane karantene za delavce iz tujine, ki bi postavljali rastlinjak pa je Počivalšek povedal, da v zvezi z varovanjem zdravja sam ne more sprejemati odločitev. "Verjamem pa, in o tem smo se pogovarjali z vodstvom podjetja, da se bo našel nek modus, ki bo podjetju omogočil, da bo investicijo začelo in končalo kot je načrtovalo," je povedal.