Leta 1999 je organizacija Unesco 21. marec razglasila za svetovni dan poezije z namenom promoviranja branja, pisanja, objavljanja in učenja poezije. "Na prvi pomladni dan tako odmevajo pesmi po vsem svetu, da nas opomnijo na pesniško lepoto in popeljejo v svoj univerzalni svet, svet človečnosti, solidarnosti in samozavedanja ter v svet jezikovne raznolikosti in svobode izražanja," so zapisali v Društvu slovenskih pisateljev (DSP).
Preberite še
Odpri v novem zavihkuStorilci vlomili v poslovni prostor, policisti odkrili ukradeno vozilo
Pomurski policisti so v preteklem dnevu obravnavali šest prometnih nesreč z materialno škodo, sedem kaznivih dejanj, tri kršitve javnega reda in miru, tri povoženja divjadi, delovno nezgodo ter dve poškodbi vozil na parkiriščih.
Audrey Azoulay je v uvodu letošnje poslanice ob dnevu poezije povzela besede Franza Kafke, da mora biti knjiga sekira za zamrznjeno morje v nas, pa tudi naslov knjige profesorja Johna Felstinerja Ali lahko poezija reši svet? Ob tem je spomnila, da je za spremembe potrebna skupna akcija, ki pa se vselej začne s posameznikom. Posameznik tudi piše poezijo in prav za posameznika je poezija napisana. "Odločitev za dejanje pa naj rase med nami," je pozvala. Dodala je, da v Unescu ob zaključku desetletja, ki so ga v Združenih narodih posvetili biotski raznovrstnosti in ob Mednarodnem letu zdravja rastlin, častijo sodobne pesnike in njihove predhodnike, ki so se zavzemali za biotsko raznovrstnost in varovanje narave. "Ljubezen, smrt in narava so od nekdaj najbrž najpogostejše teme v poeziji," sploh v globoki povezanosti med čustvi in bogastvom, ki ga nudi narava, sodobni avtorji pa se po njenih besedah v poeziji dotikajo tudi ekologije in podnebnih sprememb.
Predsednik DSP Dušan Merc je ob dnevu poezije pripravil poslanico, v kateri je med drugim zapisal: "Vse je poezija. Kako se veter oglaša v vejah in v dimniku, kakor se govorica neznanih jezikov raznaša po svetu, jok otrok, tožbe žalostinke nad svetom, pogled skozi okno in v nebo, v dušo, pogled nazaj in naprej, vse je poezija in vse je antipoezija... Univerzalna je pač. Ljudje smo si namreč kar zelo približno enaki."
Praznovanju se pridružujejo tudi v Ljubljani, Unescovem mestu literature, kjer so pripravili mali spletni maraton branja poezije, ki se bo začel ob 19. uri, svoje pesmi pa bo bralo 23 pesnic in pesnikov. V Mariboru pa bodo tradicionalno branje poezije nadomestili s predvajanjem posnetka izbrane poezije, ki bo med 11. in 13. uro odmevala po Slomškovem trgu. Med založbami so denimo dogodek pripravili pri Mladinski knjigi, in sicer spletni pesniški večer s Sašo Pavček ob izidu njene druge pesniške zbirke Zastali čas.