Kot je povedala direktorica knjižnice Klaudija Šek Škafar je obeležje, ki ga je zasnoval kipar Mirko Bratuša, poklon prvi znani tiskani knjigi v prekmurskem jeziku Malemu katekizmu, ki jo je za potrebe svojega naroda leta 1715 pripravil Franc Temlin, je poklon piscem, ki so prispevali k razvoju in ohranitvi slovenstva v Prekmurju ter poklon ustvarjalnemu duhu in vrednotam slovenstva, kar ponazarja napis na obeležju: V počastitev slovenske pisane besede in književne ustvarjalnosti v Prekmurju.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuBine Pušenjak se je vrnil z zdravljenja v tujini, doma so jim pripravili sprejem
Bine Pušenjak je pri dveh letih in pol zbolel za tumorom osrednjega živčevja. Zadnjih šest tednov so z družino preživeli v Italiji na zdravljenju.
Osnova obeležja so školjke z vizualno asociacijo na knjige, vmes je hobotnica kot misel na Panonsko morje ter preplet umetnosti in narave. Lovke in priseski asociirajo na potrebo po prisvajanju novega in še neznanega. Obeležje se zaključi s krožnim posvetilom na nizkem valju, ki deluje kot valj tiskarskega stroja. Rastoča knjiga se nam razodeva kot tektonsko plastenje panonske pokrajine od morja do plodnih ravnic in nas opominja, da se v vsaki školjki lahko skriva biser. Ampak školjko, torej knjigo, je potrebno odpreti. Ta knjiga pa bo v prihodnje še rasla, saj bodo različne misli tlakovali na poti do knjižnice.
Napis na obeležju pa je namenoma zasnovan kot vrh spomenika in ne kot njegova baza, saj tako s svojo formo asociira na nikoli prekinjeno literarno besedo, ki naj bo tudi v prihodnje gonilo prekmurske kulture.
Avtor tega dela je akademski kipar Mirko Bratuša, rojen na Negovi, redni profesor za kiparstvo na Oddelku za likovno pedagogiko Pedagoške fakultete Univerze v Ljubljani, izredni član Slovenske akademije znanosti in umetnosti ter nagrajenec Prešernovega sklada. Bratuša se je kot edini prijavil na javni razpis PIŠK, strokovna komisija pa je bila soglasna, da izvirno umetniško delo ustreza vsem kriterijem povabila. Vrednost obeležja je blizu 29,5 tisoč evrov, sofinancira ga Ministrstvo za kulturo v višini 21 tisoč evrov v okviru odobrenih programov za obeleževanje 100. obletnice priključitve Prekmurja in združitve prekmurskih Slovencev z matičnim narodom, razliko pa bo prispevala Pokrajinska in študijska knjižnica Murska Sobota.
Več fotografij si lahko ogledate TUKAJ.