Zaradi tega se je Marjan Kardinar, župan Občine Dobrovnik, v sredo, torej včeraj, sestal z Robertom Šijancem, partnerjem pri projektu zagona bioplinarne.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuNa razgovoru so jo spraševali o družini, zagovornik ugotovil diskriminacijo
Prepovedano je zahtevati podatke o družinskem oziroma zakonskem stanu, nosečnosti, načrtovanju družine.
Kljub temu da so lagune, od katerih se je širil smrad zaradi odloženega materiala, prekrili s folijo, prenehali pa so tudi mleti koruzo na prostem, je župan na sestanku povzel zahteve lokalne skupnosti glede upoštevanja okoljevarstvenega dovoljenja in pogojev delovanja bioplinarne. »Dobili smo zagotovilo, da nam bodo do petka pisno pripravili odgovor glede uporabe blata iz čistilnih naprav. Ne glede na to mi ne odstopamo od zahteve, da blata tu ne smejo predelovati in potem ta digestat voziti na naša polja,« je podčrtal Kardinar.
Kardinar je tudi vprašal, ali so v lagune v Dobrovniku pripeljali sporni digestat iz lendavske bioplinarne, ki je bil tam odložen že nekaj let, saj se je 8. novembra v Lendavi in okolici širil neznosen smrad. Dobil je odgovor, da tega v Dobrovnik niso vozili. So pa v lagune pripeljali silažo KG Lendava, ki je bila odložena nasproti posestva v Žitkovcih. Delovanje bioplinarne zaradi smradu in hrupa že preiskujeta inšpekcija in policija.
Bioplinarna zdaj deluje občasno oziroma jo zaženejo samo takrat, ko se nabere zadostna količina plina za vžig, nato pa jo spet ugasnejo. Redno jo bodo zagnali predvidoma marca.