Dom starejših (DS) Rakičan je eden izmed večjih izvajalcev socialnovarstvene storitve pomoč družini na domu kot socialne oskrbe na domu v Sloveniji. Storitev izvajajo od leta 2013 v osmih pomurskih občinah, Mestni občini Murska Sobota ter beltinski, cankovski, gornjepetrovski, graški, moravskotopliški, tišinski in šalovski, med letoma 2017 in 2020 so jo izvajali še v turniški. Od 1. julija 2025 storitve več ne bodo izvajali v občinah Cankova, Grad, Gornji Petrovci in Šalovci. Tako so sklenili v strokovnem svetu DS Rakičan, soglasje k odločitvi je dal tudi tamkajšnji svet zavoda.
»Odločitev, da se nekaterim občinam odpovedo pogodbe o izvajanju storitve, je zorela zadnjih nekaj let, ker se ugotavlja, da v ceno storitve po veljavni metodologiji za izračun cene po pravilniku o metodologiji za oblikovanje cen socialnovarstvenih storitev ne moremo več zajeti vseh nastalih stroškov, ki jih imamo v zvezi z izvajanjem storitev,« so na naše poizvedovanje o odpovedi pogodb v omenjenih občinah odgovorili pristojni v DS Rakičan. Pojasnili so še, da bodo obstoječi izvajalci storitve pomoč družini na domu s 1. julijem 2025 postali tudi izvajalci dolgotrajne oskrbe na domu v skladu z zakonom o dolgotrajni oskrbi, ki se takrat začne izvajati. »Z obstoječimi resursi že zdaj ne pokrijemo vseh potreb po pomoči na domu, največ jih je prav na območju občin, kjer bomo še naprej izvajali storitev. Odgovorno je, da se na to odzivamo z reorganizacijo službe, se pa zavedamo, da z odpovedjo pogodbe z naše strani nastopijo za te štiri občine dodatne obveznosti.«
Preberite še
Odpri v novem zavihkuV registru nesnovne kulturne dediščine tudi tesarstvo
Tesarstvo je ena najstarejših obrti, saj njene prve pojavne oblike segajo v že v prazgodovino.
Pol leta za rešitev
Po zakonu o socialnem varstvu mora občina zagotavljati mrežo javne službe za pomoč družini na domu, s tem zakonom je opredeljena tudi dolžnost občine, da zagotovi izvajalca storitve, bodisi s sklenitvijo pogodbe z drugim izvajalcem storitve iz javne mreže bodisi s podelitvijo koncesije za izvajanje storitve, lahko pa tudi sama ustanovi zavod za izvajanje te storitve. DS Rakičan ima z vsako občino, v kateri izvaja storitev pomoč družini na domu, urejeno pogodbeno razmerje, pri čemer lahko katera koli pogodbena stranka od pogodbe odstopi s šestmesečnim odpovednim rokom. »Daljši odpovedni rok je namenjen tudi temu, da se lahko v tem času katera koli od pogodbenih strank prilagodi novim razmeram. Predvidevamo, da uporabniki storitve pomoč na domu po preteku odpovednega roka v teh občinah ne bodo ostali brez storitev, saj bodo občine to področje uredile na podlagi zakonodaje,« pravijo v rakičanskem DS.
Kako bodo občine nastalo situacijo rešile, še ni povsem znano, bodo pa po besedah Cvetke Ficko, županje Občine Grad, pri njih problematiko začeli reševati takoj v začetku leta 2025. V Občini Šalovci, kjer bo Dom starejših Lendava gradil enoto doma, bodo po besedah župana Iztoka Fartka skušali iskati rešitve v tej smeri.
Zaposleni bodo prerazporejeni
DS Rakičan storitev trenutno izvaja s 23 zaposlenimi za 152 uporabnikov, na čakalnem seznamu je trenutno 13 upravičencev, 20 obstoječih uporabnikov, ki so v storitev že vključeni, pa čaka na večji obseg pomoči od tiste, ki jo že prejemajo. »Letos smo do vključno 30. novembra na novo vključili 88 uporabnikov, storitev je prenehalo prejemati 89 uporabnikov, postopek vključitve v storitev pa je bil do vključno 20. decembra sprožen v 134 primerih,« so nam še pojasnili v DS Rakičan. V Občini Cankova so storitve deležni trije uporabniki, v Občini Grad štirje, v Občini Gornji Petrovci enajst in v Občini Šalovci devet, storitev na območju teh občin pa izvajajo tri zaposlene.
»Gre za zelo razpršen teren, kjer posamezna oskrbovalka ali oskrbovalec prevozi veliko kilometrov med uporabniki, ob tem je v primeru bolniških odsotnosti težje urejati nadomeščanje kadra, saj zaposleni, ki na primer pokriva teren v Murski Soboti, isti dan ne more opraviti še terena na Goričkem,« so povedali v DS Rakičan, kjer ugotavljajo še, da na območju občin, s katerimi so odpovedali pogodbe o izvajanju storitve s 30. junijem 2025, izvajalci neposredne socialne oskrbe v enem delavniku zaradi različnih dejavnikov in lastnosti terena v primerjavi z drugimi občinami težje dosežejo oziroma ne dosežejo minimalnega normativa efektivnih ur, ki je določen v pravilniku o standardih in normativih socialnovarstvenih storitev pomoč družini na domu, socialni servis, institucionalno varstvo in vodenje ter zaposlitev pod posebnimi pogoji.
Zaradi pomanjkanja socialnih oskrbovalcev na domu bodo tako vsi zaposleni, ki so razporejeni v teh štirih občinah, zgolj prerazporejeni na delo na območju preostalih štirih občin, kjer bodo storitev še izvajali, s čimer bodo lahko uporabnikom ponovno zagotavljali storitve tudi v večernih urah.