Delitev poklicev na tradicionalno ženske in moške je z leti postala nekoliko bolj ohlapna. Ženske so začele vstopati na trg moških poklicev in obratno. Pregledali smo podatke Statističnega urada Republike Slovenije (SURS) o delovni aktivnosti po skupinah poklicev v letu 2018 in ugotavljali, v katerih poklicih so ženske v primerjavi z moškimi večinsko zastopane.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(FOTO) V Monoštru odprli razstavo umetniških del
Na ogled je v Slovenskem kulturnem in informativnem centru.
Več žensk je med zdravstvenimi strokovnjaki, strokovnjaki za vzgojo in izobraževanje, strokovnjaki za poslovanje in upravljanje, strokovnjaki za pravo, družboslovje in kulturo, več jih je tudi med tehniki in strokovnimi sodelavci v zdravstvu ter med uradniki za pisarniško poslovanje. V primerjavi z moškimi je precej večji tudi delež prodajalk, žensk, ki so zaposlene v poklicih za zdravstveno in socialno oskrbo, varstvo otrok in pomoč pri pouku, čistilk, pralk in gospodinjskih pomočnic. Na drugi strani pa moški prevladujejo v vojaških poklicih, rudarstvu, gradbeništvu, predelovalnih in industrijskih dejavnostih, v kmetijstvu, tehnoloških poklicih in menedžmentu.
Zamenjala štiri prevozna sredstva
Da so ženske pogumne, trmaste in da jim ni nič pretežko, če želijo doseči zastavljeni cilj, priča tudi zgodba Vere Zadravec, ene redkih slovenskih poštark. Pot med pismonoše je Vero zanesla pred 18 leti, ko je zaradi slabih razmer v gradbeništvu ostala brez zaposlitve, prej je 20 let delala kot gradbena tehnica. »Potem sem opravljala nekaj priložnostnih del, na sociali nisem želela biti, ker menim, da je to za zdravega človeka sramota, nato sem dobila službo na pošti. Sprva sem mislila, da bo začasno, ampak ker sem trmasta, sem ostala tam,« nam pove po tem, ko je raznosila pošto v Križevcih in Borecih. Na dan dostavi skupno od 60 do 70 kilogramov pošte, pridejo pa tudi dnevi, ko se kilogrami povzpnejo do sto.
V časih, ko opravlja ta poklic, je zamenjala že štiri prevozna sredstva. »Najprej sem bila na kolesu, potem sem se pri 50 letih naučila voziti moped, nato je prišel na vrsto avtomobil, sedaj pa pošto razvažam z električnim štirikolesnikom.« Kot vsaka služba ima tudi njena prednosti in slabosti. Kot pove, si malokdo poklic pismonoše predstavlja prav. »Ni lahek poklic, ljudje mislijo, da zjutraj prideš, vzameš pošto in greš na teren. Pa ni tako, veliko je tudi priprav, dosti je vročanja pisem in odkupnih paketov.« Stranke na terenu so jo dobro sprejele, le v začetku je bilo nekaj začudenih pogledov, prevladovale pa so besede podpore. Pravi, da morajo biti raznašalci pošte komunikativni, nameniti ljudem dobro besedo, je pa res, da obstajajo tudi zahtevne stranke. »Vsak ima včasih slab dan, ampak tako je, delo z ljudmi nam prinaša dobre in slabe stvari. Enkrat je žalost, drugič veselje oziroma včasih dež in spet sonce. Tudi v življenju na splošno je tako,« pravi Vera Zadravec, ki se bo januarja 2021 upokojila in upa, da ji bo zdravje služilo tudi v pokoju. Meni, da se bodo ženske v prihodnosti odločale tudi za poklice, ki veljajo za moške, in obratno. »Nekoč v vrtcih ni bilo vzgojiteljev, zdaj pa jih je dosti. Marsikaj je odvisno tudi od področja zaposlitve. Sama pa še vedno menim, da ljudje preveč gledajo na to, kakšno plačo bodo imeli,« pove za konec poštarka.