Že od leta 1995 po pomurskih cestah vozi bibliobus – predelano vozilo, namenjeno potujoči knjižnici. Obstoječe vozilo, izdelano na podvozju Mercedes-Benz, je bilo kupljeno leta 2000, obnovljeno pa 14 let pozneje za dobrih 44 tisoč evrov. Kot so takrat skoraj preroško napovedali v vodstvu Pokrajinske in študijske knjižnice Murska Sobota, so mu s tem zagotovili še najmanj deset let vožnje, nakup novega vozila pa prestavili na boljše čase. Danes je bibliobus, ki vozi po 12 pomurskih občinah in se ustavlja na 73 postajališčih, ob tem pa vsaka dva tedna obišče še Porabje in narodnostno mešano območje, v okvari, dejavnost potujoče knjižnice pa se izvaja z dostavnim vozilom. To nam je potrdil tudi predsednik sveta knjižnice Roman Ratkai, ki priznava, da bo treba kupiti novo vozilo. To je ne nazadnje navedeno tudi v strateškem načrtu knjižnice za obdobje 2020–2025, kjer je kot slabost navedeno, da vozilo ni garažirano.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(V premislek) Pomembno je, kako živimo zdaj - ker za jutri nihče ne jamči
Kako je pravično, da nas trenutek slabosti, morda niti ne naš, stane vsega?
Težava je, da bo za nakup novega treba pošteno seči v žep. Čeprav ministrstvo za kulturo vsako leto na podlagi zakona o zagotavljanju sredstev za določene nujne programe Republike Slovenije v kulturi za potujoče knjižnice nameni 150 tisoč evrov, bo treba zagotoviti še okoli dvakrat toliko sredstev. In kdo bi jih moral zagotoviti? Občine, seveda. Pokrajinska in študijska knjižnica Murska Sobota je namreč osrednja splošna knjižnica za 12 občin – soboško in beltinsko, ki sta ustanoviteljici, ter občine Cankova, Gornji Petrovci, Grad, Hodoš, Kuzma, Moravske Toplice, Puconci, Rogašovci, Šalovci in Tišina, ki nastopajo v vlogi pogodbenih partneric. Trenja zaradi sofinanciranja delovanja osrednje pomurske knjižnice in nezadovoljstvo zaradi pomanjkanja vpliva partneric na odločitve pa že tako ali tako niso novost. Direktorica Klaudija Šek Škafar zaradi dolgotrajne bolniške odsotnosti za naša vprašanja ni dosegljiva, Albert Halasz, ki jo nadomešča, pa pojasnjuje, da »nima pooblastil za dajanje izjav medijem o poslovanju knjižnice«. Ratkai nam je zagotovil, da javni zavod kljub daljši odsotnosti direktorice nemoteno izvaja svoje dejavnosti.
Ministrstvo za kulturo: »Upamo, da se bo vodstvo odzvalo na poziv«
Na ministrstvu za kulturo poudarjajo, da spremljajo in spodbujajo razvoj ter strokovno rast slovenskih splošnih knjižnic, saj da vsaka, osrednja, krajevna ali potujoča, prispeva svoj delež k skupni informacijski, izobraževalni in kulturni podobi Slovenije. »Zato želi država s sofinanciranjem nakupa novih bibliobusov omogočiti, da se tradicija potujočega knjižničarstva ohranja ter da se s sodobno opremljenimi vozili in ustrezno informacijsko tehnologijo izboljšuje kakovost ponudbe storitev potujočih knjižnic. Sodobna vozila so danes ne le atraktivna po zunanjem izgledu, temveč so tudi izdelana v skladu z najnovejšimi tehničnimi standardi in v duhu uresničevanja ciljev trajnostnega razvoja. Ministrstvo tako delno sofinancira (preostala sredstva zagotovijo lokalne skupnosti) nakup novih bibliobusov na podlagi Zakona o zagotavljanju sredstev za določene nujne programe Republike Slovenije v kulturi), letno v višini 150.000 evrov (do vključno leta 2027), po postopku neposrednega poziva knjižnicam (za leto 2025 bo predvidoma objavljen v novembru),« so pisno pojasnili za naš medij. V zadnjih petih letih so tako za nakupe bibliobusov namenili 750 tisočakov, in sicer za Posavsko potujočo knjižnico, Knjižnico Cirila Kosmača Tolmin, Mestno knjižnico Ljuljana, Goriško knjižnico Franceta Bevka Nova Gorica in za Knjižnica dr. Toneta Pretnarja Tržič, pri čemer bo postopek zaključen v prihodnjem letu.
»Sedanji bibliobus Pokrajinske in študijske knjižnice Murska Sobota (PIŠK) je v »prometu« od 3. maja 2000. V letu 2014 je bil s pomočjo sredstev Ministrstva za kulturo v višini 27.976,00 evrov sicer delno prenovljen in prebarvan, vsekakor pa bodo v Murski Soboti kmalu potrebovali novo sodobno vozilo. Na Ministrstvu za kulturo ob naslednjem razpisu upamo, da se bo vodstvo PIŠK odzvalo na neposredni poziv za sofinanciranje nakupa novega bibliobusa ter da bo uspešno pri pogajanjih z občinami o sofinanciranju projekta nakupa novega vozila. PIŠK je knjižnica, ki uspešno uresničuje načelo večkulturnosti (Madžari, Romi). Knjižnica je po svojem poslanstvu ustanova, ki podpira svobodo izražanja, svobodo izbire branja, poslušanja, gledanja, omogoča fizično in intelektualno dostopnost knjižničnega gradiva in informacij vsem ciljnim skupinam uporabnikov. Zato je izjemno pomembno, da potujoča knjižnica PIŠK še naprej uspešno deluje in s tem zagotavlja dostopnost knjižnične javne službe prebivalkam in prebivalcem regije, saj s tem omogoča neprecenljivo povezovanje skupnosti in dostop do znanja za vse. Na Ministrstvu za kulturo si želimo, da bi PIŠK vendarle našla konsenz glede sofinanciranja novega bibliobusa z lokalnimi skupnostmi na območju delovanja. Z vidika ministrstva pa je delež sofinanciranja za ta namen, kot rečeno, zagotovljen v višini 150.000 evrov letno do leta 2027,« podajajo apel vodstvu soboške knjižnice in občinam.